POLSKIE PROJEKTY NA DOK CO-PRO MARKET

Znamy listę projektów zaproszonych do udziału w DOK Co-pro Market odbywającego się w trakcie festiwalu DOK Leipzig. Wśród nich znalazły się trzy polskie produkcje.

DOK Leipzig Co-Pro Market to dwudniowe sesje spotkań twórców z potencjalnymi producentami i koproducentami. Ich celem jest nawiązanie współpracy oraz pomoc w znalezieniu źródeł finansowania przyszłych dokumentów. Poza spotkaniami ‘one-to-one’, w planie Co-Pro Market znalazły się też wspólne debaty i studia przypadków poświęcone możliwościom i wyzwaniom związanym z międzynarodowym rynkiem koprodukcyjnym.

Do tegorocznej 15. edycji DOK Co-Pro Market zaproszono trzy polskie projekty dokumentalne. Jednym z nich jest nowy filmu Eri Mizutani, „Grace” opowiada historię o nauczycielce tańca ichigonomai. Ten święty obrządek jest tańczony przez wybrane dziewice, aby uspokoić górę Fuji. Bohaterka, jak wspomina Anna Fam, jest wzorowym przykładem współczesnej heroiny. Dokument jest koprodukcją polsko-fińską.

Kolejnym zakwalifikowanym filmem jest „Ostatnia wyprawa” autorstwa Elizy Kubarskiej. Film będzie opowiadał o wybitnej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Dokumnt jest koprodukcją polsko-niemiecko-szwajcarską.

Ostatni z projektów to „Bliscy” w reżyserii Marka Kozakiewicza, produkowany przez Agnieszkę Skalską, Koi Studio. Głównym bohaterem dokumentu jest 14-letni Miłosz, którym po śmierci marki opiekuje się starsza siostra Agnieszka. Buduje się nowy układ rodzinny oparty na niekonwencjonalnych zasadach. Udział filmu w markecie w Lipsku jest nagrodą DOC LAB POLAND za wyróżnienie w pitchingu Docs to Start podczas KFF Industry na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Tegoroczna edycja DOK Leipzig Co-Pro Market rozpocznie się 28 października i potrwa do 3 listopada.

Pełna lista projektów znajduje się tutaj.