„PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD” WYGRYWA GRECKI FESTIWAL

Dokument autorstwa Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl zdobył nagrodę ex-aequo dla najlepszego międzynarodowego dokumentu na Aegean Docs International Documentary Film Festival.

Aegean Docs International Documentary Film Festival jest w całości poświęcony kinu dokumentalnemu. Organizatorzy starają się zapraszać do programu filmy z całego świata, a także tworzyć przyjazną przestrzeń dla przedstawicieli branży. Na widzów greckich wysp, na których odbywa się festiwal czekają panele dyskusyjne, retrospektywy filmowe oraz masterclassy z uznanymi twórcami dokumentów.

Nagrodzony dokument „Przypadek Johanny Langefeld” określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę. Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu. Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.