"LOVE 404" I "IN TOUCH" NA FESTIWALU W VALLADOLID

Już 19 października rozpoczyna się jeden z najstarszych europejskich festiwali filmowych- Valladolid International Film Festival. W programie znalazły się dwa polskie filmy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid (znany również jako Seminci lub Semana Internacional de Cine de Valladolid) powstał w 1956 roku w hiszpańskiej miejscowości Valladolid. Festiwal od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród publiczności, twórców i krytyków. Organizatorzy stawiają na produkcje odważne i niezależne, nierzadko prezentując filmy amatorskie.

W konkursie hiszpańskiego festiwalu znalazły się dwa polskie dokumenty. Wyprodukowane przez Studio Munk krótkometrażowe  „Love 404”  Agaty Baumgart trafiło do sekcji konkursowej Time of History. Dokument opowiada o dorastającej Renie i jej mamie. Dla kobiet mamy internet to jedyna odskocznia od szarej codzienności. W świecie talent shows, Facebooka i YouTube, miłość i sława wydają się w zasięgu klawiatury, lecz granica pomiędzy fantazją, a rzeczywistością szybko się zaciera.

Z kolei w sekcji pełnometrażowej Time of History szansę na wygraną ma „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Film jest opowieścią o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali - w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą w tej sytuacji pozostają tylko „spotkania” w świecie wirtualnym. Film został wyprodukowany przez TVP SA, NUR, Join Motion Pictures.

W tym roku festiwal odbędzie się od 19 do 26 października.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie internetowej.