TRZY POLSKIE DOKUMENTY NOMINOWANE DO SILVER EYE

Jedenaście pełnometrażowych i tyle samo krótkometrażowych dokumentów zostało nominowanych do nagród Silver Eye przyznawanych najlepszym produkcjom z Europy Środkowej i Wschodniej. Laureatów 11. edycji nagród poznamy w trakcie tegorocznego Jihlava International Documentary Film Festival.

Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 130 najważniejszych festiwalach i targach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye otrzymały trzy polskie dokumenty. W kategorii krótkometrażowej szansę na wygraną mają „Harda” Marcina Polara i "Nieskończoność jest na 50 metrach" Daniela Światłego, a tytuł najlepszej produkcji pełnometrażowej może trafić do filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. W ubiegłym roku nominację do nagród otrzymały dwa polskie dokumenty - „Siostry” Michała Hytrosia oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można tutaj.