MARZEC NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

W marcu jak w garcu. Jaka pogoda, taki festiwalowy miesiąc: festiwale europejskie będą przeplatać się z tymi w Stanach Zjednoczonych, a oprócz dokumentalnych, pojawią się te dla animacji i krótkich metraży.

Jeszcze w lutym rozpoczął się chorwacki festiwal ZagrebDOX, do jego programu zakwalifikowało się aż siedem polskich filmów. W konkursie wezmą udział „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej, „Komunia” Anny Zameckiej, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Natomiast w sekcji Happy Dox pojawi się „Pierwszy Polak na Marsie” Agnieszki Elbanowskiej, a Controversial Dox - „Ikona” Wojciecha Kasperskiego.

Ikona” i „Trzy rozmowy o życiu” zagoszczą także na Słowacji, na festiwalu FebioFest, natomiast „Komunia” pojawi się na czeskim festiwalu One World International Human Rights Documentary Film Festival. Oprócz niej w programie znalazł się „Kiedy ten wiatr ustanie” Anieli Gabryel oraz „Dwa światy” Macieja Adamka. Ten dokument w marcu zagranicą pokazany zostanie aż pięć razy, poza czeskim festiwalem widzowie zobaczą „Dwa światy” na czterech festiwalach w USA: Green Bay Film Festival, AmDocs, Atlanta Film Festiwal oraz Sebastopol Documentary Film Festival.

Dwa pokazy czekają w tym miesiącu animację „Dokument” Marcina Podolca. Pierwszy podczas festiwalu Chalon Tout Court we Francji, drugi na Let’s Cee Film Festival w Austrii. Tam do konkursu zaproszono także „21 x Nowy Jork”.

Na początku marca polski dokument pojawi się także w Wielkiej Brytanii, gdzie podczas Braemar Mountaion Festival będzie można zobaczyć „Miejsce” Julii Popławskiej, a także w USA – tam widzowie obejrzą „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej. Ten dokument zagości także na Tampere Film Festival w Finlandii.

W drugiej połowie miesiąca odbędzie się Tartu World Film Festival w Estonii. Tam w programie znalazły się dokumenty: „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, „Boża łaska” Kristján Loðmfjörða oraz „Obiekt” Pauliny Skibińskiej. W Hiszpanii natomiast na Mecal Pro International Short and Animator Film Festival pokazane zostanie „Love, love” Grzegorza Zaricznego, a we Francji „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek.

Marzec zakończy Vilnus International Film Festival „Kino Pavasaris”, na którym będzie można zobaczyć „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, „Naukę” Emi Buchwald oraz „Więzi”. Dokument Zofii Kowalewskiej wcześniej pojawi się tez w Egipcie na Sharam Film Festival.

Aktualne pokazy festiwalowe polskich dokumentów można znaleźć tutaj.