POLSKIE PROJEKTY NA EAST DOC PLATFORM 2017

6-ego marca rozpoczęło się East Doc Platform – impreza branżowa poświęcona wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania. W tym roku polskie projekty znalazły się w trzech programach: East European Forum, Project Market oraz Czech Docs.

East Doc Platform to poświęcona filmowi dokumentalnemu impreza branżowa organizowana przez Institute of Documentary Film w Pradze, towarzysząca festiwalowi One World International Human Rights Documentary Film Festival.

Szósta edycja imprezy odbędzie się w dniach 6-12 marca 2017. Podczas wydarzenia przyznawanych jest wiele nagród, a także East Doc Platform Award w wysokości 7500 euro. Trafi do najlepszego projektu w fazie developmentu spośród wszystkich biorących udział w East Doc Platform.

W tym roku do wydarzeń odbywających się w ramach East Doc Platform zakwalifikowało się sześć polskich projektów.

EAST EUROPEAN FORUM

East European Forum to wydarzenie stworzone z myślą o producentach, którzy pracują nad projektami będącymi w fazie developmentu lub produkcji i poszukują źródeł finansowania. W ramach East European Forum odbędą się 5-dniowe warsztaty, a także pitching, spotkania ‘one-to-one’ i dyskusje.

Do tegorocznej edycji zaproszono 20 projektów. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazł się film „Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej. To historia rodziny, która wbrew panującemu tabu, postanawia wspiąć się na jedną ze świętych gór. Do tego samego programu zakwalifikował się także projekt „Dobra zmiana” Konrada Szołajskiego, portretujący zmiany w Polsce, które nastąpiły po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości, oraz społeczny sprzeciw przeciwko nim.

PROJECT MARKET

Project Market to dwudniowe targi, które stworzono, by ułatwić twórcom filmów dokumentalnych kontakt z decydentami z festiwali filmowych, stacji telewizyjnych, funduszy filmowych, film dystrybucyjnych, itp. Odbywają się one na zasadzie umawianych przed imprezą spotkań ‘one-to-one’ i są otwarte na projekty filmów w każdej fazie powstawania.

W tym roku Projekt Market odbędzie się od 9 do 10 marca, a do udziału w nim zaproszono 18 projektów, w tym trzy będące produkcjami bądź koprodukcjami polskimi. „Graniczne cięcie” Igora Chojny to opowieść o wsi w Polsce, która ma najwyższe stężenie zakładów fryzjerskich na świecie. Do tej pory obsługiwała głównie stałych klientów z Niemiec, ale powoli robi się ich coraz mniej. Drugim projektem w tym programie jest „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, w którym poznajemy historię miłośników ekologii i alternatywnego stylu życia, postanawiających zostać na dłużej w Biebrzańskim Parku Narodowym. Trzecia polska produkcja w Project Market to „All Inclusive” Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło – to portret współczesnego społeczeństwa, które podróżując skupia się przede wszystkim na rejestrowaniu swoich zagranicznych wycieczek „na pamiątkę”.

CZECH DOCS

Natomiast polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czeski Pepik rusza do Polski odkrywać miłość Boga” Vita Klusáka i Filipa Remunda weźmie udział w Czech Docs. To prezentacja projektów, która ma służyć ich promocji na rynku festiwalowym i dystrybucyjnym.

 

Dodatkowo podczas East Doc Platform aż 50 polskich dokumentów będzie można zobaczyć w wideotece: East Silver Library. Wśród nich m.in. „Ucho wewnętrzne” Magdaleny Gubały i Szymona Uliasza, „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, „Zud” Marty Minorowicz czy „Dar” Przemysława Kamińskiego.

Więcej informacji o East Doc Platform znajduje się tutaj.