POLSKIE SHORTY NAGRODZONE NA FEBIOFEST

W środe, 8 marca, odbyło się uroczyste wręczenie nagród słowackiego festiwalu FebioFest, wśród zwycięskich filmów znalazły się aż trzy polskie krótkie metraże: dokumentalny, fabularny i animowany.

FebioFest to festiwal, który w ciągu miesiąca gości w kilku słowackich miastach, m.in. Popradzie czy Bańskiej Bystrzycy. Podczas jego odsłony w Bratysławie zostały wręczone nagrody i aż trzy powędrowały do polskich twórców.

Jury w konkursie głównym przyznało wyróżnienia specjalne krótkometrażowej fabule „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli, a także dokumentowi „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej.

Fabuła Kordiana Kądzieli opowiada o trzyosobowej grupie artystycznej „Szczękościsk” marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do ofertowych gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującą elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.

„Trzy rozmowy o życiu” to portret podwójny z dziećmi w tle. Babcia i matka różnią się w moralnej ocenie metody in vitro, co jest o tyle istotne, że dwóch wnuków przyszło na świat właśnie dzięki niej. Przekonania jednej strony nie pozwalają jej pogodzić się z decyzjami tej drugiej. Usztywnienie stanowiska zwłaszcza starszej z kobiet sprawia, że obie trwają w światopoglądowym klinczu. Wciąż jednak toczy się trudna rozmowa na temat możliwości pogodzenia miłości, wiary i ideologii.

Natomiast jury FICC swoją nagrodą Don Quijote Award zdecydowało się uhonorować animację „Debiut” Katarzyny Kijek. To historia bohater nieoczekiwanie znajdującego się w centrum scenariusza, który usiłuje napisać.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się tutaj.