„FAJNA FERAJNA...” NAGRODZONA W INDIACH

19 marca ogłoszono zwycięzców Indian World Film Festival. Aż dwie nagrody trafiły do filmu „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza.

Indian World Film Festival, który jest członkiem rodziny festiwali Miniboxoffice, odbył się w Hajdarabadzie już po raz 17-ty. Każdego roku pokazuje niezależne filmy z całego świata. W tym roku do programu zaproszono dokument „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza. Film z Indii wraca aż z dwoma nagrodami: Best Documentary Award oraz Best Editing Award (editor: Karol Moch).

Film opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. "Fajna ferajna" to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka - Basia, Halina Stańczak-Kryska - Halusia, Bogusław Kamola - "Hipek", Jerzy Grzelak - "Pilot", Stanisław Wołczaski - "Kazimierz. Halinka ratowała z powstania psy i koty. "Kazimierz" był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. "Hipek" należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach. Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie internetowej.