„WAR WATCHERS” NA HOT DOCS FORUM

Znamy już tytuły projektów, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji Hot Docs Forum. Wśród produkcji, które będą pokazywane w Kandzie znalazł się projekt Vity Marii Drygas „War watchers”.

Tegoroczna edycja festiwalu Hot Docs odbędzie się w dniach od 27 kwietnia do 7 maja. W ramach festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń branżowych, a jednym z nich jest Hot Docs Forum, który potrwa dwa dni – 2 i 3 maja.  Forum jest miejscem spotkań producentów, redaktorów zamawiających, kupujących, instytucji  finansujących, przedstawicieli funduszy filmowych i innych profesjonalistów zajmujących się filmem dokumentalnym. Producenci mają szansę zaprezentować tu projekty znajdujące się na różnych etapach realizacji oraz znaleźć koproducentów i źródła finansowania. Na Hot Docs Forum co roku gości około dwustu przedstawicieli stacji telewizyjnych, funduszy i festiwali filmowych z Europy, Azji oraz obu Ameryk. W ciągu dwóch dni trwania Forum mają oni okazję obejrzeć prezentację kilkunastu wybranych projektów. Każda z prezentacji trwa 15 minut, z czego 7 minut przeznaczone jest dla osób reprezentujących projekt, a drugie 7 minut – na odpowiedź ze strony osób decyzyjnych.

W tym roku do Hot Docs Forum zostało zgłoszonych ponad 200 projektów, jednak do udziału w wydarzeniu zakwalifikowało się 19 produkcji z 18 krajów świata, w tym także z Polski. Podczas Hot Docs forum zaprezentowany zostanie projekt koprodukcji „War Watchers ” w reżyserii Vity Marii Drygas. Producentami filmu jest Drygas Production (Polska), Braidmade Films Ltd. (Wielka Brytania), Bekke Films (Belgia), MiroGraph LLC (Ukraina) .

„War Watchers” to dokument poruszający temat turystyki wojennej. Portretuje ludzi, którzy z agencjami turystycznymi pod okiem ochroniarzy podróżują do stref opanowanych przez konflikt czy na front wojenny. Dokument stawia pytania o powody, dla których ludzie decydują się na takie wycieczki, a także ich konsekwencje.

Projekt „War Watchers” był już prezentowany we francuskim La Rochelle podczas Sunny Side of The Doc, a także w Chinach na GZDOC.

W ubiegłym roku w Hot Docs Forum wziął udział projekt „Over the limits” Marty Prus, dwa lata temu w Kanadzie pokazano projekt „Reporter” Magdaleny Szymków, a w 2013 roku w pitchingu zaprezentował się „Rocket Man” produkowany przez Fundację Moma Film i firmę Digital Sputnik.

Pełną listę zakwalifikowanych projektów można znaleźć na stronie Hot Docs Forum.