POLSKIE FILMY WYRÓŻNIONE NA ZAGREBDOX

4-ego marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród chorwackiego festiwalu ZagrebDox. Aż trzy polskie dokumenty tego dnia otrzymały wyróżnienie: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Komunia” Anny Zameckiej i „Więzi” Zofii Kowalewskiej.

Festiwal ZagrebDOX odbył się w tym roku po raz 13-ty. Chorwacki festiwal jest jednym z najważniejszych w tym regionie europy. Podczas tygodniowego wydarzenia widzowie, przedstawiciele branży filmowej i jury, mieli okazję do zobaczenia ponad 120 filmów z całego świata. Wśród nich znalazło się aż siedem filmów z Polski, a trzy z nich z festiwalu wróciło z wyróżnieniem.

W konkursie międzynarodowym filmy oceniało jury, w którego składzie znalazła się Snježana Tribuson, reżyser i dyrektor Węgierskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz krytyk filmowy i dyrektor artystyczny Trieste Film Festival - Fabrizio Grosoli. To oni zdecydowali przyznać wyróżnienia w tym konkursie dokumentom „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika oraz „Komunia” Anny Zameckiej.

Trzecie wyróżnienie dla polskiej produkcji powędrowało do Zofii Kowalewskiej za film „Więzi”. Dokument został doceniony przez młode jury festiwalu.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.