WESPRZYJ DOKUMENT "SEKRETARZ" NA POLAKPOTRAFI

Ruszyła akcja crowdfundingowa, mająca na celu pomóc w realizacji filmu dokumentalnego "Sekretarz" Joanny Janikowskiej. Produkcję poprzez platformę PolakPotrafi.pl można wesprzeć do 19 marca.

„Sekretarz” to wyjątkowy film, którego twórcy zabierają nas do Bolonii, w głąb świata młodych współczesnych Włochów. W filmie będziemy mogli towarzyszyć bohaterowi nie tylko podczas jego walki z politycznymi przeciwnikami, ale przede wszystkim podczas tej drugiej walki - toczonej przez każdego z nas - walki z samym sobą. Poprzez ukazanie historii Simone, jego marzeń i wątpliwości, film będzie dotykał szeroko omawianego obecnie tematu radykalizacji współczesnej młodzieży. To film kręcony przez młodych, którzy chcą zabrać głos w tej dyskusji. 

Spacer po bolońskich ulicach może jednak zaskoczyć – mówi Joanna Janikowska, reżyserka filmu dokumentalnego „Sekretarz”. Pamiętam jak zwiedzając to miasto po raz pierwszy natknęłam się na wielką komunistyczną manifestację. Zobaczyłam czerwoną rzekę ludzi przelewającą się przez główne ulice. Maszerujący nieśli flagi z sierpem i młotem i skandowali socjalistyczne hasła. Zainteresowało mnie, kto za tym stoi. Tak dotarłam do działaczy Partii Odrodzenia Komunistycznego w Bolonii i postanowiłam nakręcić film dokumentalny.

Pierwszą część zdjęć twórcy sfinansowali samodzielnie. Przez ponad dwa miesiące reżyserka rozmawiała z Simone i jego przyjaciółmi, uczestniczyła w zebraniach partii, w tym również w zamkniętych naradach, przyglądała się manifestacjom. Towarzyszyła mu w domu, była obecna podczas spotkań ze znajomymi i wypadów za miasto. Bawiła się na imprezach reagge z jego muzyką. Powstało już sporo materiału, jednak nadchodzące wydarzenia w życiu Simone wymagają, aby była przy nich obecna z kamerą. Na przełomie marca i kwietnia 2017 odbędzie się kongres, który w życiu bohatera może wprowadzić znaczące zmiany, dlatego twórcy planują kolejny trzytygodniowy wyjazd do Włoch właśnie w tym terminie. 

Pieniądze z crowdfundingu zostaną przeznaczone na dokończenie filmu. Zebrane środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na bilety lotnicze do Włoch, koszty utrzymania i podróży na miejscu, wynajem dodatkowego obiektywu i sprzętu do nagrywania dźwięku, ​montaż i postprodukcję.

Za każdą przelaną złotówkę na donatorów czekają nagrody. Od podziękowań, filmu na DVD i zaproszeń na pokaz, po sesję zdjęciową w Warszawie i uzyskanie tytułu producenta filmu.

Akcję można wspierać do 19 marca za pomocą strony internetowej