„SEN WUJKA VAKHO” NAJLEPSZYM FILMEM ELBE DOCK

Krótkometrażowy dokument Joanny Rój wraca z Nagrodą dla najlepszego filmu z czesko-niemieckiego 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ELBE DOCK odbywającego się w Uściu nad Łabą i w Dreźnie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ELBE DOCK to konkursowy przegląd najlepszych krótkometrażowych fabuł, animacji, dokumentów i filmów eksperymentalnych z Europy Środkowej. Impreza jest efektem przygranicznej współpracy czesko-niemieckiej, a festiwalowe pokazy odbywają się równolegle w Dreźnie oraz Uściu nad Łabą.

W tym roku do konkursu zaproszono 25 tytułów, wśród nich dokument Joanny Rój. „Sen wujka Vakho” został uznany za najlepszy z nich.

Akcja zwycięskiego filmu rozgrywa się w opuszczonej wiosce położonej w wysokich górach Kazbegi mieszka starszy człowiek, Vakho. Mężczyzna wiedzie skromny żywot, a jego jedynymi towarzyszami są kozy, których wypasanie stało się codziennym rytuałem. Bohatera prześladuje wspomnienie proroczego snu zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które bohater kara się odosobnieniem. Vakho dzieli się w filmie swoimi przemyśleniami, które pojawiły się na przestrzeni prawie pięćdziesięciu lat izolacji od świata zewnętrznego. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.