TRWAJĄ ZGŁOSZENIA DO 48 HOUR FILM PROJECT

Tu liczą się pomysł, zgrana ekipa i przede wszystkim czas. W 48HFP wygrywają zawodowcy i amatorzy - najważniejsze, kto z nich szybko zrealizuje dobry film. Warto. Laureaci zeszłorocznego 48HFP Warszawa zostali zaproszeni ze swoim filmem do Los Angeles oraz na Short Corner podczas Festiwalu Filmowego w Cannes!!

Będzie to już 12 edycja warszawskiej odsłony międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project. Popularny na świecie projekt angażuje co roku tysiące osób, które chcą sprawdzić swoje umiejętności stworzenia filmu pod presją czasu. Konkurs cieszy się wielkim powodzeniem i ma stałych uczestników, którzy co roku walczą o zwycięstwo.

Czas start!

Zadanie nie jest łatwe, bo wydarzenie rozpoczyna się tzw. kickoff’em, czyli odprawą, podczas której losuje się gatunek filmowy i bierze udział w prezentacji elementów, których wykorzystanie w filmie jest obowiązkowe. Należą do nich: rekwizyt, imię i nazwisko bohatera i jego zawód oraz fragment dialogu. Po zakończeniu spotkania czas rusza i drużyny mają 48 godzin na napisanie scenariusza, wybranie lokacji, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról, nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później. 

Dla początkujących i zawodowców

Na potrzeby konkursu uczestnicy mogą dobrać się w grupy lub wystartować indywidualnie, przyłączając się do innego zespołu. 48 Hour Film Project daje możliwość stworzenia ekipy filmowej zarówno profesjonalistom, studentom, jak i osobom stawiającym w filmie pierwsze kroki. To także doskonała okazja, żeby w praktyce sprawdzić zgranie zespołu, nawiązać nowe kontakty i zawrzeć znajomości z ludźmi kina. Często jest pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w tej branży. 

Los Angeles i Cannes

Wie o tym grupa Masztamavida, która w zeszłym roku zrealizowała na 48HFP Warszawa zwycięski „Nowy początek”. W nagrodę twórcy zostali zaproszeni z filmem na Festiwal Filmapalooza w Los Angeles, a potem, jako jeden w jego finalistów, do prestiżowej sekcji Short Film Corner największego na świecie festiwalu filmowego w Cannes, gdzie mieli okazję poznać artystów i najważniejsze osoby w branży filmowej. Jak wyglądała prezentacja ich produkcji i przejście po czerwonym dywanie? Opowiedzą o tym już 21 września w kinie Elektronik.

Wszyscy uczestnicy poprzednich edycji konkursu podkreślają, że udział w nim to wspaniałe przeżycie i spełnienie marzeń o zobaczeniu swojego filmu na dużym ekranie. Każdy konkursowy obraz jest bowiem pokazywany publiczności podczas prezentacji w kinie Elektronik. To okazja, żeby na premierę swojego filmu zaprosić rodzinę i przyjaciół. 

Warsztaty

W okresie poprzedzającym rozpoczęcie konkursu organizowane są warsztaty, spotkania i masterclassy. Można na nich poznać tajniki poszczególnych etapów tworzenia filmu: od momentu pisania scenariusza po montaż. Prowadzone są też wykłady z reżyserami i aktorami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym roku są to Grupa Filmowa Darwin i Wiktor Obrok – we współpracy z Fujifilm Polska. 

Filmowcy

Konkursowe filmy oceni w tym roku zawodowe jury w składzie którego zasiądą między innymi aktorka Magdalena Koleśnik i Anna Tatarska, dziennikarka filmowa. Wcześniej w składach jurorskich 48HFP zasiadali między innymi Roman Gutek, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Radzimir Dębski, Piotr Woźniak-Starak, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Xawery Żuławski i Tomasz Raczek. Jurorzy przyznają nagrody w 11 kategoriach. Wyróżnieniom tym towarzyszą nagrody rzeczowe. 

Filmowcy są też zaangażowani w samo tworzenie konkursowych filmów. W produkcjach stworzonych w ramach 48HFP brali udział m.in. Agata Buzek, Bartosz Bielenia, Ewa Kasprzyk, Michał Wiśniewski, Przemysław Saleta i Martin Stankiewicz.

Weekend filmowy 48HFP Warszawa, czyli kręcenie i praca nad filmami, odbędzie się w dniach 29 września – 1 października. Laureatów poznamy 14 października.

Zapisy do udziału w konkursie trwają aż do 29 września. Wszystkie szczegóły na stronie 48 Hour Film Project: https://www.48hfppoland.pl/

Organizatorem konkursu i festiwalu 48 Hour Film Project w Polsce jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.  

Informacja prasowa