POLSKA DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA BRANŻOWYCH WYDARZENIACH DOK INDUSTRY W LIPSKU

Tegoroczna edycja DOK Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących jednemu z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie - DOK Leipzig w Niemczech - odbędzie się w dniach 9 - 13 października. Lipsk odwiedzi polska delegacja producentów i reżyserów, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas wydarzeń przygotowanych w ramach projektu Polish Docs Pro.

Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu DOK Industry.

W delegacji DOK Industry udział wezmą producenci reprezentujący firmy:

 

Joanna Dobrzańska / Bees Film House

Weronika Mliczewska / Ya Man Studio

Kamil Skałkowski / Kalejdoskop Film

Małgorzata Prociak / ZK Studio

Adam Ślesicki / Film Frame, DOC LAB POLAND

 

Dodatkowo trzy polskie projekty zostały zaproszony do spotkań koprodukcyjnych w ramach DOK Co-Pro Market:

„December”, reż. Grzegorz Paprzycki, prod. Maciej Kubicki / Telemark

„Divia”, reż. Dmytro Hreshko, prod. Glib Lukianets / Gogol Film

"Home Movie”, reż. Anu Czerwiński, prod. Anna Stylińska / MY WAY Studio

 

Projekt „Flowers of Ukraine” w reżyserii Adeliny Borets, prod. Natalia Grzegorzek / Koskino, Glib Lukianets / Gogol Film zostanie zaprezentowany podczas DOK Preview Training, a projekty „Ptaszek” Anety Ptak, prod. Małgorzata Staroń / Staron Film  i "How I became a hijacker” Andrew Cartera, prod. Aleksandra Szczęsna / Hasło Film wezmą udział w lipskiej sesji warsztatów Ex Oriente.

 Jak co roku w wideotece DOK Market w programie Polish Docs zobaczyć będzie można selekcję dziesięciu najbardziej interesujących polskich dokumentów.

Nie tylko na wydarzeniach branżowych, ale także w programie festiwalu nie zabraknie polskich akcentów. Na DOK Leipzig  zobaczyć będzie można m.in. polskie filmy dokumentalne („Vika!” Agnieszki Zwiefki, którą zaproszono do Audience Competition i  „Jestem błękitem” Weroniki Szymy w sekcji pozakonkursowej Panorama: Central and Eastern Europe) oraz animowane („Zima” Kasumi Ozeki i Tomka Popakula i „Takie cuda się zdarzają” Barbary Rupik  w konkursie). Więcej o polskich filmach w Lipsku tutaj. Podczas DOK Leipzig zaprezentowana będzie także specjalna retrospektywą "Film i protest -  ludowe zrywy w czasie zimnej wojny”, o której pisaliśmy tutaj. 

Delegacja Polish Docs Pro jest organizowana przez Krakowską Fundacje we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i współfinansowana  z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, i Dziedzictwa Narodowego.