„APOLONIA, APOLONIA" WYGRYWA NORDISK PANORAMĘ

Dobra passa nie opuszcza Lei Glob. Tym razem jej film został uznany najlepszym nordyckim dokumentem festiwalu.

Nordisk Panorama Forum jest głównym wydarzeniem związanym z finansowaniem  filmów dokumentalnych z krajów nordyckich, odbywającym się nieprzerwanie od 1994 roku. W forum mogą wziąć udział projekty na wszystkich etapach produkcji.  Ograniczeniem jest natomiast kraj produkcji, zgłaszać mogą się produkcje bądź koprodukcje z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Grenlandii, Wysp Owczych i Alandzkich oraz Litwy, Łotwy i Estonii.

„Apolonia, Apolonia” okazała się najlepszym tytułem spośród 15 filmów, które ubiegały się o nagrodę w konkursie głównym.

Kiedy w 2009 roku duńska reżyserka Lea Glob poznała Apolonię Sokol, wydawało się, że wiedzie ona wspaniałe, bajkowe życie. Utalentowana Apolonia urodziła się w podziemnym teatrze w Paryżu i dorastała w środowisku artystów. W wieku 20 lat studiowała w Beaux-Arts de Paris, jednej z najbardziej prestiżowych akademii sztuki w Europie. Przez lata Lea Glob powracała, by filmować charyzmatyczną Apolonię,  między tymi dwiema młodymi kobietami wytworzyła się wyjątkowa więź.

W rezultacie powstał fascynujący, obejmujący 13 lat portret młodej kobiety, która próbuje odnaleźć się w świecie sztuki. Apolonia jest pewna swojego talentu, ale jej droga nie zawsze jest łatwa. Życie to nie bajka; jedną z lekcji, jaką Apolonia otrzymuje jest to, że kobiety malarki muszą poświęcić się i pokonać więcej przeszkód niż ich koledzy. Dotyczy to również przyjaciółki, z którą mieszkała przez dłuższy czas, Oksany Shachko, jednej z założycielek feministycznej grupy działania Femen. Odporność Apolonii zostaje wystawiona na próbę.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.