„SKĄD DOKĄD” WYGRYWA W ZURYCHU

Film Maćka Hameli został uznanych najlepszym dokumentem Zurich Film Festival.

Pierwsza edycja Zurich Film Festival odbyła się w 2005 roku. Wydarzenie bardzo szybko zostało zauważone przez widzów i branżę, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. W 2022 roku festiwal odwiedziło ok. 130 tysięcy widzów i ponad 500 akredytowanych dziennikarzy i 800 profesjonalistów z branży. Nic dziwnego, bo podczas ZFF można zobaczyć najciekawsze produkcje z całego świata, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Jedynym z tytułów, który można było znaleźć w tegorocznym programie był dokument Maćka Hameli. „Skąd dokąd” to film, który zachwycił jurorów i otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu festiwalu.

Zwycięski tytuł uchwycił moment początku inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.