„DANGER ZONE” W KONKURSIE IDFA. ZNAMY JUŻ CAŁY PROGRAM FESTIWALU

Dla polskich produkcji, to będzie bardzo udany festiwal. Poza filmami w sekcjach pozakonkursowych, o najważniejsze laury ubiegać się będzie nowy film Vity Marii Drygas.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 8-19 listopada. 

Pod koniec września poznaliśmy sporą część festiwalowego programu. Trzy polskie produkcje zostały zaproszone do konkursu IDFA Competition for Youth Documentary. Dwa tytuły trafiły do Best of Fests, a „Pocztówki znad granicy” Natalii Koniarz mają szansę na nagrody w IDFA Competition for Short Documentary. O wszystkich tytułach pisaliśmy tutaj.

Teraz ogłoszono dalszą część tytułów, w tym tych, które znalazły się w najważniejszym konkursie. Wśród 11 pełnometrażowych dokumentów z całego świata znalazł się nowy film Vity Marii Drygas. „Danger Zone” zagłębia się w świat turystyki wojennej, zaspokajającej rosnący rynek na coraz rzadsze i ekstremalne doświadczenia. Turystom obiecuje się akcje na pierwszej linii frontu, z prawdziwą amunicją, prawdziwymi bitwami i prawdziwym niebezpieczeństwem. Wojna stała się produktem luksusowym, towarem, który można kupić i sprzedać, a organizatorzy wycieczek są zdesperowani, aby wejść do rozwijającego się biznesu. Ta moralnie dwuznaczna branża turystyczna prowadzi do zderzenia dwóch światów: żądnych wrażeń turystów i ludzi złapanych w krzyżowy ogień konfliktu, którzy nie mają luksusu i przywileju wyboru. 

Poznaliśmy też produkcje z sekcji DocLab: Phenomenal Fiction. Zaproszenie otrzymały dwie polskie produkcje - „Szkoła, świat” Igi Łapińskiej oraz „Close” to film Hany Umedy.

Pełen program festiwalu można znaleźć tutaj.