IDFA UJAWNIA CAŁY PROGRAM, JEST AŻ SZEŚĆ POLSKICH TYTUŁÓW

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, wiedzą o tym organizatorzy jednego z najważniejszych festiwali poświęconych filmom dokumentalnym na świecie. Dopiero teraz ogłoszono kolejną, zamykającą część programu festiwalu IDFA. Ponownie nie zabrakło polskich tytułów.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 9-20 listopada.

Pierwsza odsłona tegorocznego programu przyniosła informację o pokazach dwóch polskich filmów w  sekcji Best of Feast,  gdzie prezentowane są najlepsze dokumenty ostatniego roku.  Pisaliśmy o tym tutaj.  A tymczasem w sekcji pojawił się jeszcze dwa kolejne tytuły znad Wisły:  „Lombard”  Łukasza Kowalskiego oraz polsko-niemiecko-irańskie „Subtotals” w reżyserii Mohammadreza Farzada.

W jednej z najodważniejszych i najoryginalniejszych sekcji festiwalu, czyli Luminous znalazł się film „Polish Prayers” ("Brotherhood") Hanki Nobis. A w Focus: Playing Reality zobaczymy już doskonale znany i nagradzany wcześniejszy dokument Pawła Łozińskiego – „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”.  

Wszystkie tegoroczne festiwalowe tytuły można znaleźć tutaj.