"UCIECZKA NA SREBRNY GLOB" NA DOC HOT SELECTION 2022

Tym razem nietypowo bo w środę 26 października zapraszamy na kolejny pokaz filmu w ramach tegorocznej edycję DOC HOT SELECTION. Pokażemy film Kuby Mikurdy - UCIECZKA NA SREBRNY GLOB.

Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakow Film Festiwal "Boylesque" w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany "Lombard"(m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.

Na srebrnym globie” (1977/1987) Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu.

„Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu - Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

CIECZKA NA SREBRNY GLOB, film dokumentalny
Scenariusz i reżyseria:: Jakub Mikurda
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Montaż: Iza Pająk, Laura Pawela
Produkcja: Daria Maślona, Silver Frame
Koproducenci: Telewizja Polska S.A.,
WFDiF, DiFactory, KBF, MX35
Czas trwania: / 94 min

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 26 października 2022 o godz. 19.30, sala w kinie Rejs.  Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, prowadzi Ola Salwa.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny
Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

Pokaz „Ucieczka na srebrny glob” będzie kolejnym filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery najbliższe miesiące widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.

Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Informacja prasowa