STUDIO MUNKA OTWIERA NABÓR PROJEKTÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Studio Munka SFP otwiera nabór do swoich flagowych programów – Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja. Każdy z nich to szansa dla młodych filmowców na profesjonalny debiut. Projekty mogą zgłaszać twórcy, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

Działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku Studio Munka jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów. Programy Studia Munka skierowane są do studentów oraz absolwentów szkół filmowych, chociaż regulamin nie wyklucza też udziału osób, które – mimo braku formalnego wykształcenia filmowego – mają doświadczenie reżyserskie. Co roku w ramach wszystkich programów krótkich metraży do produkcji trafia około 20 scenariuszy.

Program Trzydzieści Minut zakłada realizację filmu o tematyce współczesnej o metrażu 15-30 minut.

Program Pierwszy Dokument umożliwić ma z kolei realizację filmów o długości ok. 15 minut. W naborze na rok 2023, podobnie jak w roku ubiegłym, preferowane będą projekty dotykające bieżących problemów i zjawisk społecznych.

Program Młoda Animacja zakłada realizację krótkich form animowanych zrealizowanych dowolną techniką, o długości 5-10 minut.

Młodzi twórcy realizujący w profesjonalnych warunkach swój pierwszy film mogą liczyć na opiekę artystyczną, wsparcie produkcyjne, dystrybucję festiwalową i promocję.

Wszystkie programy Studia Munka SFP finansowane są ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami i koproducentami filmów z programu Trzydzieści Minut są TVN i CANAL+ Polska.

Wśród reżyserów, którzy zrealizowali w Studiu Munka swoje krótkie metraże, nie brakuje nazwisk nadających dziś ton rodzimej kinematografii. Są wśród nich m.in.: Piotr Domalewski, Agnieszka Smoczyńska, Maria Sadowska, Bartosz Konopka, Kuba Czekaj, Bartosz Kruhlik, Damian Kocur, a także próbujący swoich sił w zawodzie reżyserskim aktorzy Olga Bołądź, Piotr Trojan czy Karolina Porcari. Tylko w 2022 roku krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP tryumfowały na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz kilkudziesięciu innych festiwalach w Polsce i na świecie, uzyskując wiele prestiżowych nagród, w tym możliwość ubiegania się o nominacje do Oscarów.

Wkrótce ogłoszony zostanie również nabór do kolejnej edycji programu Sześćdziesiąt Minut.

Informacja prasowa