„PISKLAKI” I „SIMONA” W KATALOGU KFF SALES&PROMOTION

Dwa kolejne znakomite polskie dokumenty znalazły się w katalogu KFF Sales&Promotion. Agencja będzie promować i reprezentować na międzynarodowych festiwalach nowe filmy Natalii Korynckiej-Gruz oraz Lidii Dudy.

Oba dokumenty już zdążyły zaprezentować się przed polską publicznością. Film Natalii Korynckiej-Gruz o Simonie Kossak doczekał się nawet kinowej dystrybucji, a „Pisklaki” Lidii Dudy zdobyły nagrodę Marco Zucchi podczas tegorocznego festiwalu w Locarno. A to na pewno dopiero początek festiwalowej oraz promocyjnej drogi dla tych niezwykle pięknych i poruszających dokumentów dwóch świetnych i nagradzanych reżyserek.

Nietuzinkowe trio małych bohaterów - pełna fantazji Zosia, wrażliwy Oskar, niezależna Kinga – muszą wejść w dorosłość dużo wcześniej, niż rówieśnicy. Zabierają widza „Pisklaków” w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość z drugim człowiekiem są jak tlen, niezbędny by przeżyć najtrudniejsze chwile.

Lidia Duda reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych. Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach". Dwa razy otrzymała Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules"(2005) i „Uwikłani"(2012). Od 26 lat pracuje jako wolny strzelec. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych . Od 2006 roku ekspertka ds. filmu dokumentalnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, od 2020 roku członkini Rady PISF.

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie „Simona”, zdjęcia i nagrania z archiwum bohaterki oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Natalia Koryncka-Gruz reżyserka, scenarzystka, producentka. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Za krótkometrażowy film fabularny „1-1” zdobyła wiele nagród w kraju i 18 na międzynarodowych festiwalach za granicą: m.in. w Turynie, Bilbao (Grand Prix), Oberhausen (pięć nagród, w tym Nagrodę Główną oraz nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI) , Nimes (trzy nagrody, w tym za najlepszą reżyserię), Monachium. Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski. Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in.”Bezprizorni”, “Zbig”, “Mała zagłada””Simona”), fabularnych (“Amok”, “Piekło-niebo”, “Warsaw by Night”) i cenionych spektakliTeatru Telewizji (m.in.”Inka1946”). Należy do Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Film będzie reprezentowany na międzynarodowych festiwalach przez agencję KFF Sales&Promotion. Przypomnijmy, że w 2021 roku polskie filmy dokumentalne reprezentowane przez Agencję KFF Sales&Promotion były pokazane na 250 projekcjach podczas 150 międzynarodowych festiwali, z czego aż 230 stanowiły projekcje konkursowe. Filmy dokumentalne reprezentowane przez KFF zdobyły dzięki naszym działaniom na zagranicznych festiwalach w 2021 roku 30 nagród.