„LOMBARD” WYGRYWA W RUMUNII

Wspaniałe wieści dotarły do nas z rumuńskiego Astra Film Festival. Dokument Łukasza Kowalskiego otrzymał właśnie główną nagrodę w konkursie dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego z Europy Środkowej i Wschodniej.

Festiwal Filmowy Astra istnieje już od prawie 30 lat. Powstał jako festiwal filmów etnograficznych i antropologicznych, by z czasem rozwinąć się i stać się jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych w tej części Europy. Jako jeden z niewielu festiwali filmów dokumentalnych może pochwalić się wsparciem finansowym programu Media Desk. Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 9, a zakończyła 16 października.

Zwycięski „Lombard”  to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Więcej informacji na temat festiwalu tutaj.