„BYŁO SOBIE MORZE…” Z NAGRODĄ NA SŁOWACKIM FESTIWALU

Dokumentalna animacja Joanny Kożuch otrzymała nagrodę świętego Wojciecha podczas 16. edycji Biennial of Animation Bratislava.

Biennial of Animation Bratislava (BAB) to najstarszy słowacki festiwal poświęcony animacji. Choć tegoroczna edycja była dopiero 16. to wydarzenie znacznie dłużej towarzyszy naszym południowym sąsiadom. Skromna impreza cieszy się coraz większą renomą na świecie, bo program imprezy jest bogaty w świetne animacje i obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące.

W tym roku do udziału w festiwalu zaproszono polsko-słowacką dokumentalną animacje Joanny Kożuch. „Było sobie morze…” otrzymało St. Vojtech Prize.

Dawno, dawno temu było sobie morze...

Morze Aralskie.

Morze, które wyschło...

Wraz z morzem zniknęło i nadmorskie życie, rybacy stracili pracę, zamknięto fabryki, nawet wyspa Odrodzenia (gdzie znajdowała się tajna sowiecka baza wojskowa, wykorzystywana do testowania broni biologicznej) przestała być wyspą. Pozostał tylko martwy pustynny teren i rozrzucone na piasku wraki ogromnych łodzi... oraz ludzie, którzy od lat mieszkają na brzegu suchego portu i marzą o „wielkiej wodzie”... I tylko słona pustynia staje się coraz większa a suche kryształki soli migotają na dawnym dnie morza.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.