„LOMBARD” NAGRODZONY W GRECJI

Dokument Łukasza Kowalskiego otrzymał specjalne wyróżnienie podczas właśnie zakończonego Athens International Film Festival.

Athens International Film Festival Opening Nights  powstał w 1995 roku, a został stworzony przez organizację non-profit Athens Film Society. Ich celem było zwrócenie uwagi widzów na kino niszowe i niezależne, stąd w programie można znaleźć mniej znane perełki filmowe z całego świata. Wydarzenie przyciąga około 60 tysięcy widzów. Tegoroczna edycja 28 września i potrwała do 9 października.

W tym roku w programie można było znaleźć „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Film na tyle się spodobał, że wyjechał ze stolicy Grecji ze specjalnym wyróżnieniem.

Nagrodzony film to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Więcej o nagrodach z sekcji dokumentalnej można znaleźć tutaj.