„IN TOUCH” NAGRODZONE W ISLANDII

10 czerwca zakończył się islandzki festiwal Skjadborg. Nagroda w konkursie głównym trafiła do filmu „In Touch” Pawła Ziemilskiego.

Dokument „In Touch” pokazywany był na Skjadborg Film Festival w Konkursie Głównym i otrzymał The Spotlight, Skjadborg’s Grand Jury Prize. Film został doceniony przez jury za stworzenie własnego języka do opowiedzenia skomplikowanej historii w poruszający sposób. Według jurorów reżyser doskonale wykorzystał możliwości medium filmowego, by otworzyć oczy widzów na istotny elementy naszej kultury, której nie uświadamiamy sobie na codzień.

In Touch” to polsko-islandzka produkcja, opowiadająca o wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali - w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą w tej sytuacji pozostają tylko „spotkania” w świecie wirtualnym. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje i nagrania rozmów Skype, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują znaczenie cielesnej obecności drugiego człowieka.

 

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie www.