„SHOOTING STARS” Z WYRÓŻNIENIEM NA ONE SHOT

13 czerwca ogłoszono laureatów "ONE SHOT" International Short Film Festival w Armienii. Wśród docenionych filmów znalazła się polsko-niemiecka koprodukcja „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz.

Festiwal „One Shot” w Armenii został założony w 2003 roku, by promować tam kino niezależne. Podczas festiwalu filmy prezentowane są w trzech konkursach oraz sekcjach specjalnych. W czasie tej edycji festiwalu jednym z nagrodzonych filmów został krótkometrażowy dokument „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz.

Film otrzymał wyróżnienie w konkursie Cinema Without Borders. Dokument został doceniony za subtelne przedstawienia problemów koegzystencji europejskich obywateli i migrantów.

W filmie „Shooting stars” widz bierze udział w obserwacji jednej nocy na jednej ulicy. Widzi tylko to, co potrafi sobie wyobrazić, słyszy tylko to, co chce usłyszeć. Zdystansowane oko przybliża i wyostrza obrazy ale ich interpretacja pozostaje w głowie obserwującego. Każdy wyniesie z tej obserwacji swoją własną historie. Można dyskutować o jej treści zgodnie z własnymi doświadczeniami, pamiętając o tym jak mocno uwikłani jesteśmy w manipulacje mediów i innych zewnętrznych bodźców. Punktem wyjścia jest obraz, wygenerowany w głowie obserwatora. Obserwator jest przewodnikiem ale to widz nadaje tej nocy znaczenie.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się tutaj.