FILMY Z DOC LAB POLAND W KOSZALINIE

W programie tegorocznego Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie znalazło się pięć filmów rozwijanych lub prezentowanych w ramach programu dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND.

Paweł Dyllus zrealizował film o Bogdanie Dziworskim, pt. „Dziwor”. Ten wybitny fotografik i dokumentalista po długiej przerwie postanawia zrealizować swój nowy film. Na planie rodzi się niezwykła relacja pomiędzy nim i jego młodszym operatorem. Paweł stara się dotrzeć do Dziworskiego, żeby poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania: gdzie są granice pomiędzy geniuszem a zwykłym filmowcem, jak wiele warto poświęcić dla filmu?

O granicy, ale w innym kontekście, opowiada film Igora Chojny „Graniczne cięcie”. Jego bohaterką jest fryzjerka Halina, posiadająca salon w przygranicznej miejscowości. Klienci, którzy odwiedzają salon, to niemieccy seniorzy. W fotelu fryzjerskim opowiadają o swoich marzeniach, lękach i kolejach życia.

Rafał Łysak stworzył portret swojej babci. Jest 80-letnią zagorzałą katoliczką, której trudno pogodzić się z tym, że jej wnuk jest homoseksualistą. Reżyser pragnie by najbliższa mu osoba zrozumiała jego uczucia i bezgranicznie go zaakceptowała. Stąd tytuł „Miłość bezwarunkowa”. Ciepła historia dwóch kochających się osób została doceniona przez publiczność i krytyków już niejednego międzynarodowego festiwalu.

Tomasz Knittel przedstawił dokument opowiadający losy domu przy ul. Złotej w Warszawie, przyklejonego do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Dokument „Złota” to oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności, opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca, a także bolesne studium związku.

W Koszalinie pokazywane są też „Krzyżoki” Anna Gawlity - kreatywny dokument o polskiej wsi. Trzydziestu gospodarzy zaczyna konną podróż objeżdżając obrzeża pobliskich wiosek i pól. Zmęczenie I pijaństwo łączy się z religijną ekstazą, sakralność z profanum.

Projekt filmu „Złota” był prezentowany w tym roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W maju w Krakowie w branżowych pitchingach uczestniczyło 21 projektów filmów dokumentalnych rozwijanych w DOC LAB POLAND - dziewięć z nich otrzymało nagrody.

Organizatorem DOC LAB POLAND, programu dla profesjonalnych dokumentalistów jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem – Krakowski Festiwal Filmowy.

Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.


Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura


Więcej na: www.doclab.pl