12 PROJEKTÓW W PIERWSZEJ EDYCJI DOC DEVELOPMENT

Już w tym tygodniu, 26 czerwca, rusza w Warszawie pierwsza sesja DOC DEVELOPMENT – programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie.

Swoje projekty rozwijać będą w jej ramach między innymi ceniony autor zdjęć i dokumentalista Paweł Dyllus, laureat licznych międzynarodowych laurów za „3 dni wolności” Łukasz Borowski, utytułowana autorka animacji i wideoklipów Urszula Morga, autorka nagradzanego „Arabskiego sekretu” Julia Groszek, laureat Grand Press Photo Paweł Wyszomirski oraz Aleksandra Maciejczyk, której film "Połączeni" został nagrodzony Srebrym Smokiem podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sumie w programie bierze udział 12 projektów.

Pierwszą edycję DOC DEVELOPMENT otworzy warszawska sesja zaplanowana na ostatni tydzień czerwca. Kolejne sesje odbędą się jesienią: we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

 Na DOC DEVELOPMENT złoży się w sumie pięć 3-dniowych sesji, podczas których uczestnicy będą konsultować swoje pomysły z tutorami i ekspertami – czołowymi polskimi filmowcami oraz z innymi uczestnikami, przeanalizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, przygotują wstępny teaser i profesjonalne materiały prezentacyjne, czy wreszcie napiszą lub dopracują scenariusz. Każdy projekt ma też zapewnione na pokrycie kosztów dokumentacji w wysokości 1500 zł.

Program kończy się pitchingiem dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Bartek Konopka oraz Jacek Bławut. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także producentki Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra oraz prawnicy, specjaliści od promocji, przygotowania trailerów, researchu, archiwaliów etc.

- Twórcy często zmagają się z problemem „czystej kartki”. Często nie mają z kim skonsultować swoich projektów – mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT. – Chciałbym stworzyć miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze będą mogli skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie będą intensywnie pracować nad projektami. Taki model stworzyliśmy 5 lat temu w DOC LAB POLAND i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Obecnie pragniemy się skupić także na tym wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje, kiedy jeszcze można go poprowadzić w różnych kierunkach i dokonywać wyborów, które później zdecydują o filmie. DOC DEVELOPMENT zakłada pracę z reżyserami, ale chcielibyśmy ich przygotować także do rozmów z producentami, wyposażyć w niezbędne narzędzia do tej współpracy i pokazać elementy, które wpływają później np. na udane finansowanie projektu. Ponad 50 projektów zgłoszonych do selekcji pokazuje, że zapotrzebowanie na taki program jest duże.

 

 

 

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także programu Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

DOC DEVELOPMENT jest wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i kancelaria MKZ Partnerzy.

 

Wszystkie informacje: www.docdevelopment.pl