POLISH DOCS PRO NA TARGACH SUNNY SIDE OF THE DOC

24 czerwca we francuskim La Rochelle rozpoczną się Międzynarodowe Targi Filmu Dokumentalnego Sunny Side of the Doc. Jest to jedna z największych branżowych imprez poświęconych dokumentowi, którą co roku odwiedzają przedstawiciele najważniejszych stacji telewizyjnych, dystrybutorzy i producenci filmowi z całego świata. Po raz trzynasty na targach obecne będzie stoisko poświęcone polskim filmom.

Jak co roku w La Rochelle wśród wystawców nie brakuje Polski. W tym roku stoisko narodowe powstanie w ramach inicjatywy POLISH DOCS PRO. Jest to wspólna inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, Telewizji Polskiej oraz przy współpracy z programem Doc Lab Poland, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych przez Krakowską Fundację Filmową w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku.

Podczas targów Sunny Side of the Doc po raz pierwszy Krakowska Fundacja Filmowa i Telewizja Polska wspólnie przygotują polskie stoisko targowe, gdzie ugoszczą zagranicznych producentów i decydentów na branżowym śniadaniu networkingowym.

Sunny Side of the Doc są jedną z najważniejszych imprez zajmujących się wspieraniem branży i dokumentalnej w Europie. Targi oferują możliwość kompleksowej promocji produkcji filmowych (począwszy od prezentacji projektów w fazie produkcji, na promocji gotowych filmów skończywszy). Są miejscem spotkań producentów, organizatorów festiwali, dystrybutorów oraz przedstawicieli stacji telewizyjnych odpowiedzialnych ze sprzedaż, jak i zakup praw do filmów dokumentalnych. Akredytowani producenci i profesjonali­ści fil­mowi mają także niepowtarzalną okazję do udziału w licznych seminariach, spotkaniach, szkoleniach czy panelach dyskusyjnych poruszających najaktualniejsze tematy związane ze światową produk­cją dokumen­talną.

Odwiedzający stoisko zagraniczni goście będą mieli szansę otrzymać wszelkie niezbędne informacje dotyczące produkcji filmowej w Polsce, otrzymać katalog projektów dokuementalnych w produkcji oraz najnowszych, wyprodukowanych w 2018 i 2019 roku filmów dokumentalnych, znajdujący się w nowowydanym przez KFF magazynie FOCUS ON POLAND, prezentującym m.in. polskie kino dokumentalne w postaci rozmów z twórcami, recenzji, esejów, a także wydawnictwo Polish Docs Online, umożliwiające oglądanie najlepszych polskich filmów dokumentalnych w sieci.

Na stoisku swoje projekty i filmy będą zaprezentować obecni w La Rochelle producenci filmowi i dystrybutorzy, przedstawiciele: Silver Frame, Fundacja Widok, Square Film Studio, East Beast,Kijora Film, Mediolia, One Production, Munk Studio, Bees Film House, Ragusa Film, Telemark, Clearwing Foundation for Biodiversity, Donten&Lacroix Films oraz KFF Sales&Promotion. Na stoisku obecni są także przedstawiciele Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Telewizji Polskiej.

W ramach Sunny Side of the Doc odbędą się także pitchingi, do których w sumie zostało zakwalifikowanych 36 projektów z 18 krajów świata. Wśród nich znalazł się polski projekt „Escape to the Silver Globe” w reżyserii Jakuba Mikurdy, produkowany przez Stanisława Zaborowskiego i Darię Maślonę (Silver Frame). Projekt weźmie udział w pitchingu Arts & Culture.

Projekt Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej.

Projekt został zainaugurowany podczas tegorocznej edycji targów East Doc Platform w Pradze (9-15 marca). Następnie zagościł również podczas festiwalu Visions du Reel w szwajcarskim Nyon (9-12.04), Krakowskim Festiwalu Filmowym (26.05-2.06) oraz na Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii (6-11.06). W planach jest także współpraca z branżowymi wydarzeniami podczas festiwali DOK Leipzig (przełom października/listopada) oraz IDFA (listopad).

Projekt pod kątem merytorycznym koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową i Telewizję Polską S.A., a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej S.A. i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Targi Sunny Side of the Doc potrwają do 27 czerwca – więcej informacji na stronie internetowej.