DWA POLSKIE PROJEKTY NA DOCS IN PROGRESS PODCZAS KARLOVY VARY IFF EASTERN PROMISES

Znamy już tytuły projektów, które zakwalifikowały się na Docs in Progress towarzyszące festiwalowi w Karlowych Warach. Wśród wybranych dokumentów znalzły się również polskie produkcje. Tegoroczna edycja odbędzie się w całości online.

Docs in Progress jest jednym z ważniejszych wydarzeń na Bałkanach skierowanych do reżyserów i producentów filmów dokumentalnych z Europy Południowo-Wschodniej, regionu bałkańskiego i basenu Morza Śródziemnego, na którym mogą zaprezentować swoje projekty potencjalnym współproducentom, przedstawicielom festiwalowym i agentom sprzedaży na etapie tuż przed zakończeniem prac. Sekcja Docs in Progress przeznaczona jest dla pełnometrażowych dokumentów.

Wśród wybranych projektów znalazły się również dwa z Polski. Jednym z nich jest ten autorstwa Łukasza Kowalskiego. Bohaterami dokumentu „Lombrard” są Jola i Wiesiek, para przedsiębiorczych ludzi, którzy wspólnie prowadzą największy lombard na południu Polski. W przeszłości był to bardzo dochodowy biznes, teraz przynosi im w większości straty. Problemy finansowe zaczynają wpływać na ich relację. Za produkcję dokumentu odpowiada Anna Mazerant.

Drugim rodzimym projektem, który zostanie zaprezentowany podczas Docs in Progress jest „Do ślubu” w reżyserii Daniela Stopy. Po 40-stu wspólnie spędzonych latach Dorota i Kazimierz przygotowują się do wesela syna Łukasza. Domowe archiwa pokazują, że ślub Kazimierza i Doroty był skromną uroczystością wobec atrakcji szykowanych dziś Łukaszowi i jego wybrance. Chór w kościele, dziczyzna na stole, dekoracje i remont domu – rodzice rzucają się wir przygotowań, chcąc zaimponować rozmachem i różnorodnością. Dorota pielgrzymuje na Jasną Górę, aby powierzyć opatrzności Bożej szczęście młodej pary. Kazimierz uważa, że na wszystkim zna się najlepiej. Na szczęście żona, dzieci, a nawet sąsiedzi nauczyli się traktować z humorem jego pretensje i żale. „Do ślubu” to słodko- gorzka historia, która potwierdza starą prawdę, że życie we dwoje to sztuka kompromisu. Za produkcję odpowiadają Małgorzata Staroń (Staron-Film), Joanna Tatko oraz Daniel Stopa.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.