POLSKIE DOKUMENTY NA MARCOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Wraz ze zbliżającą się wiosną do życia powoli budzą się festiwale filmowe. Na kilku ważnych imprezach nie zabraknie polskich produkcji dokumentalnych. Sprawdźcie, gdzie będzie można zobaczyć nasze filmy w tym miesiącu.

To będzie dobry miesiąc dla dokumentu Michała Bielawskiego. „Wiatr. Thriller dokumentalny” został zaproszony na kilka festiwali, a pierwszy pokaz odbędzie się już w tym tygodniu w trakcie 22. edycji Thessaloniki Documentary Festival. Później dokument o halnym będzie pokazywany w konkursie amerykańskich  Environmental Film Festival in the Nation's Capital (DCEFF), The Sebastopol Documentary Film Festival oraz Salem Film Fest 2020. Filmu nie zabraknie też w programie Zagreb Dox, gdzie o nagrody ubiegać się będzie również „Tama” Natalii Koniarz.

W pierwszej połowie marca rozpocznie się IFF Febiofest Bratislava. Szansę na nagrody mają tam dwa polskie dokumenty – „Harda” Marcina Polara oraz „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego. Z kolei pod koniec miesiąca na Ukrainie odbędzie się Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć aż cztery polskie dokumenty. Do konkursu zaproszono „19:91” Emilii Śniegoskiej, "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajka oraz „Family2:” Yifan Sun, a sekcji pozakonkursowej będzie można zobaczyć „Czystą sztukę” Maksima Shveda. W drugiej połowie marca widzowie Akbank Short Film Festival w Stambule będą mieli szansę zobaczyć "Hardą", która będzie pokazywana w sekcji Perspektive.

Na prestiżowym festiwalu One World - International Human Rights Documentary FF w Pradze światową premierę będzie miał kolejny film Agnieszki Zwiefki "Blizny". Oprócz tego w sekcji One World Interactive: UnEarthed  znalazły się  krótkometrażowe „Szepty” Jacka Naglowskiego i Patryka Jordanowicza.  Z kolei „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei zostały zaproszone do ekcji Masculinity and Femininity, a „Nasza mała Polska” Mateja Bobrika do pasma Long Live Life.

Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się International Documentary Film Festival Millenium z dwoma polskimi dokumentami w programie. O nagrody w Belgii będą ubiegać się Striptiz i wojna” Andrei Kutsila oraz „Listy do Artura” Wiktorii Szymańskiej.

Organizatorzy Festival International du Film d’Aubagne - Music & Cinema na datę otwarcia swojej imprezy wybrali przedostatni dzień marca, a do konkursu zaprosili „Krzyżoki” Anny Gawlity.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.