FILMY POLSKICH DOKUMENTALISTEK NA DAFILMS.PL

Portal DAFilms.pl ma już za sobą pierwszy miesiąc działalności w Polsce. Na marzec przygotowaliśmy kolejne filmowe premiery, a także nowe udogodnienia dla widzów – 40% zniżkę na roczną subskrypcję oraz możliwość wykupienia dostępu tylko do wybranego filmu (TVOD).

Już od 1 marca dla naszych subskrybentów dostępna jest nominowana do Oscara aż w dwóch kategoriach – najlepszego dokumentu i najlepszego filmu międzynarodowego Kraina miodu (Honeyland, 2019, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov). Macedoński dokument opowiada o 50-letnia Hatidze, która mieszka w górskiej wiosce wraz ze schorowaną matką. Kobiety nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody, utrzymują się z produkcji miodu. Nie wykorzystują jednak pszczół, respektując przyrodę w myśl zasady „połowa miodu dla mnie, połowa dla was”.

W tym tygodniu rozpoczynamy także nowy program kuratorski pt. Świat oczami polskich dokumentalistek. W międzynarodowych sukcesach polskiego kina znaczący udział mają kobiety. Filmy Agnieszki Holland, Jagody Szelc czy Małgorzaty Szumowskiej regularnie doceniane są na najważniejszych festiwalach filmowych. Dobra passa polskiej kinematografii dotyczy jednak nie tylko kina fabularnego. Przedstawiamy dzieła obiecujących polskich dokumentalistek, zarówno krótkie formy jak i pełnometrażowe debiuty oferujące wyjątkowe spojrzenia na polską rzeczywistość oraz świat wokół nas. Wybraliśmy m.in. dokumenty Pierwszy Polak na Marsie Agnieszki Elbanowskiej, Over the Limit (2017) Marty Prus oraz Szukając Jezusa (2018) Katarzyny Kozyry.

W tym miesiącu prezentujemy też kolejne dwie retrospektywy reżyserskie. Tym razem ich bohaterami zostali Wang Bing, jeden z czołowych przedstawicieli nowego chińskiego dokumentu oraz czeska dokumentalistka Helena Třeštíková, posługująca się metodą tzw. czasozbiorczego dokumentu, towarzysząc z kamerą swoim bohaterom nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Ich twórczość może być już znana polskim widzom – filmy Wanga Binga pokazywane były m.in. na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, z kolei Třeštíková została nagrodzona za całokształt twórczości na zeszłorocznym festiwalu Energa Camerimage w Toruniu. Na DAFilms.pl można obejrzeć 6 tytułów z filmografii Wanga Binga i aż 11 dokumentów z bogatego dorobku Třeštíkovej oraz masterclass wygłoszony przez reżyserkę. Filmy tych twórców dostępne są z angielskimi napisami.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów zdecydowaliśmy się na wprowadzenie modelu TVOD, pozwalającego na wykupienie dostępu do wybranych dokumentów z naszego katalogu na 48 godzin. Naszym podstawowym modelem pozostaje jednak SVOD, czyli możliwość nieograniczonego oglądania filmów w ramach abonamentu. Koszt to 6 euro (ok. 25 złotych) miesięcznie lub 60 euro rocznie. Każdy subskrybent DAFilms.pl automatycznie posiada także dostęp do katalogu DAFilms International, czyli anglojęzycznej wersji portalu i ponad 2000 tytułów online. Ponadto do 15 marca oferujemy roczną subskrypcję w promocyjnej cenie z 40% zniżką, tylko teraz za 36 euro.

Portal DAFilms, to główny projekt Doc Alliance Films, powstały w ramach partnerstwa 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego: MFDF Jihlava, CPH:DOX, DOK Leipzig, FIDMarseille, Visions du Réel, Doclisboa oraz Millennium Docs Against Gravity.

Informacja prasowa