ŚWIATOWA PREMIERA NOWEGO FILMU AGNIESZKI ZWIEFKI NA FESTIWALU ONE WORLD

Nowy dokument Agnieszki Zwiefki został zaproszony do międzynarodowego konkursu festiwalu One World w Pradze. Poza „Bliznami” w programie znalazły się również inne polskie produkcje.

International Human Rights Documentary Film Festival One World w Pradze to jeden z największych festiwali poświęconych filmom o prawach człowieka na świecie. W tamtym roku uczestniczyło w nim ponad 125 tys. widzów. Oprócz pokazów w Pradze, filmy z programu One World prezentowane są także w 35 miastach w Czechach oraz innych państwach.

Każdego roku festiwal One World prezentuje około 120 filmów dokumentalnych. W tym roku wśród nich znalazły się cztery polskie produkcje. W Konkursie Międzynarodowym weźmie udział dokument najnowszy dokument Agnieszki Zwiefki. „Blizny” będą  miały na festiwalu swoją światową premierę.   

Konkursowy film opowiada historię Vetrichelvi. Dziewczyna miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów. Podczas wieloletniej wojny domowej na Sri Lance straciła rękę i oko, ale stała się też znana jako radykalny ideolog ruchu i poetka. Teraz wyrusza w podróż by odnaleźć swoje dawne towarzyszki broni i napisać książkę o kobietach walczących w Tamilskich Tygrysach. W państwie, w którym ludzie wciąż znikają w biały dzień, podróż Vetrichelvi jest pełna wyzwań i niebezpieczeństw. Filmowane przez 4 lata "Blizny" są kinem drogi przez powojenny kraj, wciąż pełen napięć i zamieszek między dwoma narodami, a także podróżą w przeszłość rekonstruowaną unikalnymi archiwaliami i inscenizacjami. To uniwersalna opowieść o życiu po wojnie, o ranach, które nie mogą się zagoić, i bliznach dziedziczonych przez kolejne pokolenia.

Film koncentruje się na indywidualnych historiach Vetrichelvi i jej przyjaciółek, ukazując mechanizmy, które sprawiły, że te zwyczajne nastolatki wstępowały do organizacji terrorystycznej, nieraz w wieku zaledwie 12 lat. Całe swoje dorosłe życie spędziły na polu bitwy a teraz, po przegranej wojnie, są wykluczone ze społeczeństwa, bez możliwości podjęcia pracy, ułożenia sobie życia. Po spotkaniu z jedną z dawnych wojowniczek - dziś z połową twarzy całkowicie zniszczoną, nie potrafiącą nawet mówić normalnie - Vetrichelvi się załamuje. Wkrótce postanawia założyć organizację wspierającą niepełnosprawne kobiety i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości, iść do przodu. Wtedy jednak wychodzą na jaw nowe, mroczne fakty. "Blizny" po raz pierwszy poruszają temat nastolatek siłą wcielanych do Tamilskich Tygrysów i rzucają nowe światło na wciąż nierozwiązany konflikt na Sri Lance. Czy można zacząć nowe życie, gdy było się członkiem organizacji terrorystycznej? I czy Vetrichelvi jest w stanie zmierzyć się z prawdą o tym, jaką rolę one sama odegrała w trakcie wojny?

Poza filmem Agnieszki Zwiefki na czeskim festiwalu widzowie zobaczą jeszcze trzy inne polskie produkcje. W sekcji One World Interactive: UnEarthed  znalazły się  krótkometrażowe „Szepty”  Jacka Naglowskiego i Patryka Jordanowicza.  Z kolei „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei zostały zaproszone do ekcji Masculinity and Femininity, a „Nasza mała Polska” Mateja Bobrika do pasma Long Live Life.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 5-14 marca.

Więcej informacji o One World można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.