POLSKI PROJEKT NA CPH: FORUM

Ogłoszono już listę wszystkich projektów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji CPH: FORUM. Wśród 39 wybranych zgłoszeń znalazł się również polski projekt autorstwa Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

CPH:FORUM to wydarzenie towarzyszące festiwalowi CPH:DOX odbywającemu się w Kopenhadze.  Co roku przyjmuje się około 40 projektów w kilku kategoriach, w tym roku są to: Art, Cinema, F:Act, Fictiononfiction, Science oraz WIP.

Na CHP:FORUM zgłaszają się nie tylko twórcy filmów dokumentalnych i fabularnych, ale również dziennikarze, aktywiści oraz artyści wizualni szukający wsparcia finansowego oraz partnerów na rynku międzynarodowym. Każda firma produkcyjna może zgłosić co najwyżej dwa projekty w dewelopmencie bądź na wczesnym etapie produkcji.

„The Hamlet Syndrome” to polski projekt autorstwa Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.  

“Dzieci rewolucji, naiwni buntownicy, marzyciele brutalnie obudzeni ze snu” – tak opisuje swoją generację Roza Sarkisian, młoda ukraińska reżyserka teatralna, przygotowująca dokumentalny spektakl, w którym chciałaby sportretować pokolenie współczesnych Hamletów swojego kraju. Ta wyjątkowa teatralna inscenizacja, łącząca na scenie autentyczne postacie i szekspirowską klasykę jest punktem wyjścia do stworzenia filmu dokumentalnego portretującego “pokolenie Majdanu”, czyli generację młodych ludzi, których życie całkowicie zmieniło swój bieg pod wpływem ukraińskiej „Rewolucji Godności“ z 2014 roku.  Nie będzie to jednak po prostu plejada herosów. Na scenie spotkają się osoby reprezentujące różne poglądy polityczne i społeczne. Nie każdy z nich popierał ukraińską rewolucję, a wielu jest dziś rozczarowanych jej owocami. Jednak, co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują, ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Scena teatralna staje się więc neutralnym gruntem zbiorowego rozra-chunku.  Bohaterowie zostali skonfrontowani z brutalną walką polityczną i wojną na wschodzie Ukrainy, a różnice ich moralnych wyborów często podzieliły i skonfliktowały ich rodziny. Właśnie to ogarnia-jące ich poczucie wewnętrznego rozdarcia, zagubienia, przedwczesnej konfrontacji ze śmiercią zostało przez reżyserkę spektaklu nazwane – syndromem Hamleta. 

Każdy z bohaterów filmu cierpi na kliniczny przypadek tej choroby: OLESIA uciekła z ogarniętego kon-fliktem Donbasu tracąc swoją matkę, SLAVIK jako ochotnik przeszedł przez najgorsze piekło wojny, OKSANA chciałaby po prostu zapomnieć i wyjechać, a ROMAN, były sanitariusz wojskowy, do dziś zmaga się w snach z nawiedzającymi go duchami żołnierzy, których nie udało mu się uratować. Dla nich wszystkich teatralna scena jest trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale i problemy, a hamletowskie pytanie „być albo nie być“ staje się aktualnym dylematem w ich życiu. Przygotowania i próby do sztuki teatralnej Rozy Sarkisian w połączeniu z intensywnym zagłębia-niem się w życie bohaterów, stworzą pulsujący portret młodej ukraińskiej generacji, która mierząc się z własną traumą chce uporządkować swoje życie i naprawić targany nieustannymi konfliktami kraj. 

Polski projekt znalazł się w sekcji Cinema.

Tegoroczna edycja CPH: FORUM będzie miała miejsce 24-26 marca.

Listę wszystkich zakwalifikowanych tytułów można znaleźć tutaj.