PREMIERA FILMU „PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD” W NIEMCZECH.

19 stycznia 2020 roku premierą w Bundesplatz Kino Berlin rozpoczną się pokazy filmu w kinach studyjnych na terenie Niemiec. W styczniu 2020 roku film będzie można też zobaczyć na Peloponnisos International Documentary Festival.

W 2019 roku „Przypadek Johanny Langefeld” obejrzała publiczność kilkunastu międzynarodowych festiwali filmowych w Niemczach, Kanadzie, Bułgarii, Grecji, Albanii, Białorusi, USA i Hiszpanii. Film został uznany za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na festiwalach RIFFA 2019 w Kanadzie i Aegean Docs w Grecji. „Przypadek…” otrzymał też nagrodę Grand Prix – Golden Teeth of Camera 2019 dla najlepszego dokumentu na 31.Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce (Chicago) oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. 

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. 

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. „Przypadek Johanny Langefeld” to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet. 

Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz. 

Polska premiera filmu odbyła się 16 października w Warszawie w kinie Kultura. Film jest w repertuarze Kin Studyjnych i Lokalnych i będzie pokazywany w wybranych kinach studyjnych. 

Film można będzie obejrzeć w dniu 25 stycznia w Kinie Iluzjon w ramach przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020.

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina, przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

Informacja prasowa