ZGŁOŚ SIĘ NA SKOK W DOK. LABORATORIUM POMYSŁÓW DOKUMENTALNYCH

Rusza rekrutacja na Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych. Organizatorzy zapraszają dorosłych i dzieci!

Skupiamy się na filmach dokumentalnym dla dzieci, które cieszą się popularnością m.in. w Niderlandach, co pokazało organizowane w styczniu Forum Filmów Dokumentalnych dla Dzieci. W Polsce wciąż są mało znane. Chcemy to zmienić, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które ułatwia rozmowę z drugim człowiekiem i zrozumienie zmieniającego się świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem! Jak to zrobimy? Dorosłych zapraszamy do pracy nad pomysłami na filmy dla dzieci w ramach warsztatów z tutorami. A dzieciaki (10+) do konsultowania tych pomysłów i na praktyczne warsztaty z tworzenia form dokumentalnych. Program będzie trwać od marca do czerwca (całodniowe spotkanie raz w miesiącu). Zakończy go publiczna prezentacja pomysłów przed ekspertami. 

SKOK 1. Dla kogo? 

DLA DOROSŁYCH, którzy chcą stworzyć pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci. Zapraszamy filmowców, artystów na początku swojej drogi twórczej lub tych dla których film dokumentalny dla dzieci jest nowym, interesującym obszarem. Czekamy również na zgłoszenia nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osoby pracujące z dziećmi, wszystkich tych, którzy “czują” film, mają pomysły i chcą popracować twórczo. Można zgłaszać się w tandemach (należy to uwzględnić w zgłoszeniu). FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: ​https://forms.gle/X9bkgi11jnb1Y3Kv8 (wybierzemy około 8 pomysłów) 

DLA DZIECIAKÓW od 10 lat. Dzieci w swojej osobnej grupie będą uczestniczyć w praktycznych warsztatach filmowych. Będą również wyrażać opinie i konsultować pomysły, nad którymi pracują dorośli. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: https://forms.gle/nXdTGc6zqqc3h3Y26 (Wybierzemy około 12 osób) 

SKOK 2. Kiedy? 

REKRUTACJA → do 2 marca - czekamy na zgłoszenia dorosłych i dzieci → ok. 20 marca - ogłosimy listę uczestników [Między 16 a 19 marca jeśli będzie dużo zgłoszeń, z wybranymi osobami spotkamy się na luźną rozmowę. Istnieje też możliwość odbycia rozmów przez Skype’a. Po rozmowach wybierzemy finalne pomysły] 

LABORATORIUM Ruszamy z końcem marca i pracujemy do czerwca. Będziemy spotykać się w soboty, w centrum Warszawy. Proponowane terminy, które mogą nieznacznie ulec zmianie: I sesja 28.03.2020 II sesja 18.04.2020 III sesja 9.05.2020 IV sesja 6.06.2020 W czerwcu odbędzie się też prezentacja wypracowanych pomysłów przed ekspertami. 

SKOK 3. Co będziemy robić? 

Nasze sesje w Laboratorium będą wyglądać następująco: 

11:00 - 12:30 DKF SKOK W DOK dla wszystkich (nie tylko dla uczestników Laboratorium)! Zaczynamy od wspólnego oglądania oraz rozmawiania o filmach dokumentalnych dla dzieci z sekcji Oki Doki Millennium Docs Against Gravity Film Festival. W pokazach może uczestniczyć każdy, nie tylko uczestnicy Laboratorium. 

12:30 - 13:00 Przerwa 

13:00 - 15:00 WARSZTATY DLA DZIECI Praktyczne warsztaty z podstaw realizacji filmu dokumentalnego lub konsultacje pomysłów dorosłych. 

13:00 - 19:00 WARSZTATY DLA DOROSŁYCH Będziemy pracować nad rozwojem pomysłów. Każde z 4 zjazdów będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaną praca domową. Przykładowe tematy spotkań: jak sproblematyzować temat? Jak rozmawiać z bohaterem? Przygotowujemy się do dokumentacji, pierwszych wywiadów. Piszemy scenariusz/treatment i robimy teaser. Spotkania będą prowadzić tutorzy: Katarzyna Lesisz oraz Maciej Cuske. Odbędą się również konsultacje z psychologiem. Nad procesem twórczym będą czuwały Diana Gaik i Karolina Śmigiel. . SKOK 4 . Dlaczego warto skoczyć? 

● bo potrzebujemy wartościowych treści dla dzieci i młodych ludzi w Polsce, które opowiadają i analizują znaną i rozpoznawalną dla nich rzeczywistość; 

● bo praca z filmem dokumentalny otwiera na drugiego człowieka; 

● bo każdy z nas jest twórczy, ze szkołą czy bez szkoły artystycznej; 

● bo nawet dla doświadczonych filmowców systematyczne rozmowy o swoich pomysłach są bardzo pomocne; 

● bo warto poznawać nowe obszary i eksperymentować niezależnie od wieku; 

● bo każdy nawet dziecko czy młody człowiek jest ekspertem od swojego świata i może próbować o nim opowiedzieć. 

Blog projektu i regulamin: https://skokwdok.tumblr.com Strona projektu: https://ckf.waw.pl Pytania: skokwdok@ckf.waw.pl 

Tutorzy: 

Katarzyna Lesisz – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition. Laureatka Nagrody Filmowej Małopolski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix na festiwalu w Wenecji Ca' Foscari Short Film Festival za film „Saszka" (2018). Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych „My Brother’s Life”, „A New Tomorrow” oraz filmu fabularnego „Taka nasza gra” pokazywanych na licznych festiwalach zagranicznych i krajowych. 

Maciej Cuske - polski reżyser, scenarzysta i operator. Ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Autor filmów dokumentalnych : "Kuracja" (2004), "Antykwariat" (2005), „Elektryczka” (2006), "Na niebie na ziemi" (2007), “Wieloryb z Lorino" (2019). Wraz z Zespołem Paladino zrealizował portret Andrzeja Wajdy na planie filmu 

"Katyń": „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie!" (2009). Jest autorem dwóch filmów dokumentalnych, w których zbliżył się do dziecięcego świata : "Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił" (2008) oraz "Daleko od miasta" (2011). Z grupą przyjaciół współtworzył film fabularny "Stacja Warszawa" (2014). Maciej Cuske jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, wykładowcą w Szkole Wajdy, przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów filmowych dla młodzieży w Polsce i za granicą, a także kurs filmowy dla nauczycieli. Jest współtwórcą w swoim mieście Bydgoskiej Kroniki Filmowej, miejsca edukacji filmowej dla młodzieży. 

Pomysłodawczynie i organizatorki: 

Karolina Śmigiel – producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne,, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Prowadzi warsztaty filmowe w ramach Doki.pl. Absolwentka kulturoznawstwa na UW, podyplomowych studiów dla menedżerów kultury w SGH. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej. Od wielu lat zajmuje się edukacją filmową, produkcją wydarzeń filmowych. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach i koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Stworzyła autorską kolekcję filmów polskich dla dzieci dla Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego. 

Diana Gaik – zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Jest absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa spec. fotografia na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej” poświęcony idei nauki przez całe życie, portal literacko-podróżniczym „Książki na drogę”, tworzenie filmów dokumentalnych dla dzieci oraz prowadzenie warsztatów filmowych w ramach działań „Doki.pl”.

Informacja prasowa