POWSTAŁO EUROPEJSKIE STOWARZYSZENIE DOKUMENTALISTÓW

Nowe stowarzyszenie powstało w Berlinie i ma być swoistym uzupełnieniem istniejącego i prężnie działającego w Los Angeles International Documentary Association (IDA),

Documentary Association of Europe (DAE) ma być politycznym lobby oraz wsparciem dla młodych filmowców i dokumentalnych społeczności w Europie.  DAE będzie niezależną organizacją non-profit, która częściowo przejmie obowiązki European Documentary Network (EDN), którego dalsze funkcjonowanie jest coraz mniej pewne.

Jednym z pierwszych działań DAE ma być przeprowadzenie ankiety obejmującej przedstawicieli całej branży, co ma przyczynić się do lepszego rozpoznania europejskiego rynku dokumentalnego, który od kilku lat pozostaje mocno rozproszony. Produkcje powstają nie tylko ze środków publicznych, coraz więcej dokumentów tworzonych jest  dla potężnych graczy streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon.

Wybrana na szefową stowarzyszenia Brigid O'Shea zauważa, że dziś filmy dokumentalne są oglądane częściej niż kiedykolwiek w historii,  używa nawet sformułowania „złota  era kina dokumentalnego”. Niestety, bardzo rzadko tego typu produkcje przebijają się do kinowego repertuaru i nie cieszą się dużą popularnością wśród tamtejszej widowni. O’Shea uważa, że wpływ na taką sytuację mają przede wszystkim platformy streamingowe.

Stowarzyszenie zapowiada ścisłą współpracę z brytyjską Whickers Foundation oraz amerykańskim International Documentary Association (IDA).

Obecnie w skład DAE, poza Brigid O’Shea, wchodzą Charlie Phillips (szef działu filmowego w „The Guardian”) oraz węgierska producentka Julianna Ugrin. Wybory kolejnych członków zarządu odbędą się po Berlinale. .

Więcej informacji o DAE można znaleźć tutaj.