12. GDAŃSK DOCFILM FESTIVAL

12.Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 5-8 czerwca. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna wybrała 26 filmów, z czego aż 9 z to polskie produkcje.

Nagrodą główną jest statuetka „Brama Wolności” oraz nagroda finansowa (20000 złotych) ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który dwunastą edycję festiwalu objął również patronatem honorowym. Filmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak. Do konkursu 12.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się arcyciekawe dokumenty, m.in. „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog „Chustka”. Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego „Sonda o mężczyznach” – refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 9 rozdziałów – każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczyć będzie można między innymi „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego. Bohaterem filmu jest Piotr odsiadujący długi wyrok. Reżyser towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz.

Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca filmem Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa” – osobistą wypowiedzią reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Widzowie mogą także liczyć na pokaz filmów członkiń Jury, Magdaleny Łazarkiewicz i Evy Weber, masterclass – "Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego" – wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem oraz masterclass z reżyserem Bartoszem Paduchem: "Relacja bohater - reżyser w filmie dokumentalnym".

Karnet na cały festiwal – 35 zł. Bilet na jeden dzień – 12 zł.

Szczegółowy program Festiwalu: www.gdanskdocfilm.pl