POLSKIE DOKUMENTY Z NAGRODAMI W SALONIKACH

Tegoroczna edycja Thessaloniki Documentary Festival była wyjątkowo udana dla polskiego kina. Złoty Aleksander powędrował do „Głosu” Dominiki Montean-Pańków, a „Leon” Wojciecha Gostomczyka otrzymał specjalne wyróżnienie. Nie zabrakło też nagrody dla polskiego projektu, który został uhonorowany w ramach Agora Thessaloniki Pitching Forum.

Thessaloniki Documentary Festival powstał w 1991 roku. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone dokumentom. Organizatorzy za główny cel obrali prezentację i promocję najważniejszych międzynarodowych produkcji dokumentalnych. Równie istotne są też dla nich debaty i prezentacje dotyczące przyszłości branży i nowych technologii. Nieodłącznym elementem imprezy jest część branżowa. Festiwal ma patronat greckiego Ministerstwa Kultury.

W tym roku w festiwalowym programie była spora reprezentacja polskich dokumentów (o czym pisaliśmy tutaj), co przełożyło się na nagrody. „Głos” Dominiki Montean-Pańków wraz z „Leonem’  Wojciecha Gostomczyka był pokazywany w konkursowej sekcji Necomers. Oba zostały docenione przez jej jury. Ten pierwszy otrzymał główną nagrodę, czyli The Golden Alexander “Dimitri Eipides” Award, a ten drugi specjalne wyróżnienie.

Zwycięski „Głos” opowiada o nowicjacie w zakonie. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie? W dokumencie Dominiki Montean-Pańków obserwujemy między innymi pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności” - mówi starszy zakonnik. Ujęcia pustyni w obiektywie Wojciecha Staronia określają symboliczny horyzont doświadczenia uczestników nowicjatu, a miarowa muzyka Adama Bałdycha kreuje aurę medytacji.

Z kolei "Leon" Wojciecha Gostomczyka to opowieść o tytułowym Leonie, dla którego nie ma granic, ani podczas jego legendarnych spektakli, ani w sensie geograficznym. Wywodzi się z Trójmiasta, tutaj współtworzył scenę alternatywną, mieszka w Berlinie, ma fanów nie tylko w Europie. Film Wojciecha Gostomczyka to nie tylko należny hołd złożony wielkiemu artyście, ale przede wszystkim wypełnienie luki w światowym dokumencie. Niewielu jest tak pasjonujących i barwnych bohaterów we współczesnym świecie, jak Leon Dziemaszkiewicz. Swoją osobowością rozkochał w sobie Thierry Muglera, jedną z największych ikon współczesnego świata mody i popkultury. To niezwykłe zobaczyć na ekranie ich miłość, trudny związek, codzienne życie. 

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.