ELIZA KUBARSKA Z WYJĄTKOWYM GRAND PRIX

Polska reżyserka z prestiżową nagrodą przyznaną przez International Alliance for Mountain Film. Eliza Kubarska jest pierwszą kobietą, która indywidualnie otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie.

International Alliance for Mountain Film powstał w 2000 roku. To jedna z najważniejszych stowarzyszeń  zajmujących się promocją i dystrybucją filmów o tematyce górskiej. Jednym z kluczowych działań organizacji jest wspieranie archiwów, obiektów muzealnych, a przede wszystkim festiwali filmowych poświęconych właśnie tematyce górskiej.

Co roku instytucja przyznaje nagrodę dla osób, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do powstawania tego typu filmów oraz aktywnie przyczyniają się do dalszego rozwoju tej dziedziny kinematografii. Laureatami tej nagrody zostali m.in. Gerhard Baur, Lothar Brandler, Pavol Barabas, Kurt Diemberger, Ermanno Olmi, Werner Herzog, Dariusz Załuski, Michael Dillon. Wyróżniono również producentów takich jak Swiss Television czy Sender Films. W tym roku członkowie IAFMF postanowili uhonorować polską reżyserkę.

Eliza Kubarska została doceniona ze względu na swoją wyjątkową karierę reżyserki dokumentów o tematyce górskiej. Polska reżyserka jako zapalona wspinaczka, podróżniczka i odkrywczyni jest jedną z niewielu kobiet, którym udało się tak wiele trudnych pierwszych wejść na ważne górskie szczyty. (Kubarska uczestniczyła w wielu trudnych wyprawach, m.in. tej na Karakorum). To co ją szczególnie wyróżnia, to fakt, że dokumenty rejestrowane przez nią podczas wyjazdów wykraczają poza prostą rejestrację wspinaczek. U reżyserki nie ma suchych faktów, są za to niezwykle bogate i złożone opowieści poruszające głęboko ukryte struny ludzkiej duszy.

Dzięki swojej niezwykłej wrażliwości i odwadze Kubarska zrealizowała m.in. "Co się wydarzyło na wyspie Pam",  "K2- Dotknąć nieba", aż po najnowszą "Ścianę cieni". Każdy z tych dokumentów zdobył liczne nagrody i wyróżnienia nie tylko na festiwalach sygnowanych International Alliance for Mountain Film, ale także na wielu innych międzynarodowych imprezach filmowych niezwiązanych ze światem gór.

Obecnie reżyserka pracuje nad filmem o legendarnej polskiej alpinistce, Wandzie Rutkiewicz.

Więcej o stowarzyszeniu i nagrody można przeczytać tutaj.