POLSKIE DOKUMENTY W PROGRAMIE VISIONS DU REEL

Organizatorzy szwajcarskiego festiwalu Visions du Reél ogłosili program imprezy. Wśród zaproszonych filmów znalazły się dwa polskie dokumenty – „Pianoforte” Jakuba Piątka oraz „Apolonia, Apolonia” Lei Golb.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 7 do 14 kwietnia.

Do konkursowej sekcji Grand Angle zaproszono „Pianoforte” Jakuba Piątka.  Bohaterami filmu są młodzi ludzie (od 16 do 30 lat) z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym, który może zmienić ich życie. Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi na świecie, odbywa się co 5 lat w Warszawie. Konkurs to rekordowa liczba sław, które wzięły w nim udział: od wybitnego kompozytora Dymitra Szostakowicza, poprzez Maurizio Polliniego, Marthę Argerich, Rafała Blechacza, Seong-Jin Cho, Dang Thai Sona, na Krystianie Zimermanie skończywszy. Konkurs to ogromne emocje, zarówno na estradzie jak i na widowni. Ogromna szansa, która zdarza się raz w życiu. Film skupia się na kilku bohaterach. Obserwujemy ich w domach, w trakcie przygotowań, prywatnie. Narracja jest podporządkowana regułom konkursu podzielonym na trzy etapy oraz finał. 

Z kolei „Apolonia, Apolonia” Lei Golb zostanie pokazana w ramach sekcji Highlights. Dokument jest polsko-duńsko-francuską koprodukcją opowiadającą o malarce Apolonii Sokol. Artystka opuszcza Danię i przeprowadza się do rodzinnego Paryża, by tam tworzyć swoje dzieła. Widzowie i widzki mają szansę poznać ewolucję jej przekonań o seksualności, sztuce, ideałach i miłości oraz zobaczyć drogę od dojrzewania talentu, aż po przejście na komercyjną stronę artystycznego świata.

Listę wszystkich filmów w programie można znaleźć tutaj.