POKAZY CHARYTATYWNE DLA UKRAINY

Pokazy charytatywne na platformie FILMMAKERS- FOR-UKRAINE przybliżają widzom ukraińskie kino i wspierają ukraińskich twórców.

Począwszy od czwartku, 14 lipca platforma FILMMAKERS-FOR-UKRAINE rozpoczyna charytatywne pokazy online prezentujące filmy, dokumenty i krótkie metraże autorstwa ukraińskich reżyserów, a także opowiadające o Ukrainie. Co tydzień do
programu dodawane będąkolejne filmy. Charytatywne pokazy online zostały stworzone, aby wspierać ukraiński przemysł filmowy i zachęcić międzynarodową społeczność miłośników filmu do poznania historii tego kraju i jego mieszkańców przez pryzmat sztuki filmowej. Pokazy są efektem miesięcy intensywnej pracy FILMMAKERS-FOR-UKRAINE, platformy prowadzonej przez CREW UNITED.

Projekt rozpoczął się w pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji. Wraz z zespołem zaangażowanych wolontariuszy z całej z całej Europy - wśród których znaleźli się przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych, instytucji a także grono międzynarodowych filmowców - udało im się stworzyć portal z informacjami dla Ukraińców w potrzebie. Projekt pomógł ludziom znaleźć mieszkanie, pracę i środki potrzebne do codziennego życia.

Apel do filmowców

Na początku kwietnia, gdy trwało bombardowanie Ukrainy, inicjatywa FILMMAKERS-FOR-UKRAINE wystosowała apel do ukraińskich filmowców, prosząc ich o zgłaszanie filmów na pokazy charytatywne. Zaproszenie to skierowano także do produkcji międzynarodowych. Środki zebrane z internetowych pokazów charytatywnych zostaną przekazane filmowcom w dramatycznych sytuacjach życiowych.
Pokazy charytatywne są wynikiem współpracy pomiędzy FILMMAKERS-FOR-UKRAINE a partnerem projektu - firmą PANTAFLIX, uznaną platformą video-on-demand z siedzibą w Niemczech, z globalnym zespołem i światowym zasięgiem. Firma PANTAFLIX wspiera od 2016 roku m.in. liczne międzynarodowe festiwale filmowe (m.in. DOK.festMunich i Filmfest Oldenburg).

Wszystkie fundusze, zebrane dzięki projekcjom online są zarządzane przez nowo założoną organizację pozarządową FILMMAKERS-FOR-REFUGEES. Komitet złożony z międzynarodowych profesjonalistów filmowych o rozległej wiedzy przeznaczy zebrane środki na ukraiński przemysł filmowy i jego potrzeby. Wsparcie dla projektu wyraziła reżyserka Agnieszka Holland: "Chcemy zrozumieć, co dzieje się na Ukrainie, a kino jest bardzo pomocne, bo otwiera drzwi do głębszej wiedzy i emocjonalnego doświadczenia. Dlatego prezentacja ukraińskiego kina na FILMMAKERS-FOR-UKRAINE to sytuacja, w której obie strony zyskują: oglądasz wspaniałe filmy i wspierasz ukraińskich ukraińskich twórców. Oni potrzebują być teraz widziani, potrzebują wsparcia i możliwości kontynuowania swojej pracy".

Na platformie można obejrzeć także wirtualną sesję Q&A. Duński filmowiec Simon Lereng Wilmont – którego wielokrotnie nagradzany dokument „A w oddali ujadały psy" (The Distant Barking of Dogs) (2017) otwiera program platformy – opowiada o realizacji swojego filmu na Ukrainie i o tym, jak ważne jest podtrzymywanie opowieści na terenach dotkniętych wojną.

Twórcy platformy "Charytatywne pokazy na FFU" chcieliby wyrazić nasze serdeczne podziękowania wszystkim ukraińskim filmowcom, producentom i agentom sprzedaży, którzy udostępnili filmy na potrzeby pokazów charytatywnych.
Ponadto szczerze dziękujemy: Alainowi Polgarowi i Rachel Unzen z Pantaflix, oraz firmie Pantaflix za wsparcie techniczne, Agnieszce Holland za piękną rekomendację i zaproszenie widzów na projekcję; agencji WOLF PR za wsparcie oraz wszystkim wolontariuszom z FILMMAKERS-FOR-UKRAINE za wspaniałą, wytrwałą pracę i zaangażowanie.

Informacja prasowa