„SYNDROM HAMLETA” W KATALOGU KFF SALES&PROMOTION

Premiera i zwycięstwo na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Locarno, a to dopiero początek festiwalowej drogi nowego dokumentu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film właśnie trafił do katalogu KFF Sales&Promotion i będzie reprezentowany przez agencję na międzynarodowych festiwalach, co z pewnością przyczyni się do jego dalszych sukcesów.

Dokument wybitnego duetu filmowców otworzył tegoroczną edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uroczystej premierze towarzyszyły łzy wzruszenia i niezwykle silne emocje. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też bohaterowie tego niezwykle ważnego, poruszającego i aktualnego filmu. Produkcja nie tylko trafiła do widzów i organizatorów i selekcjonerów festiwalu, ale też zachwyciła jurorów, co zaowocowało nagrodami i wyróżnieniami.

Po premierze w Krakowie dokument został zakwalifikowany do jednej z sekcji festiwalu w Locarno. Międzynarodowa premiera podczas La Semaine de la Critique okazała się być równie szczęśliwa, co ta światowa na Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Syndrom Hamleta” zdobył tam Grand Prix, nagrodę SRG SSR oraz nagrodę niezależnych krytyków „Boccalino d’Oro”.

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Elwira Niewiera - reżyserka, scenarzystka. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych „Efekt domina”, „Książę i Dybuk” i "Syndrom Hamleta" (wspólnie z Piotrem Rosołowskim). Laureatka wielu nagród min. Grand Prix-Semian de la Critiqe na Festiwalu Filmowym w Locarno, Venezia Classici Award za najlepszy film dokumentalny o kinie na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig, Grand Prix „Złoty Róg” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagroda Młodego Kina Niemieckiego 2020 czy prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021. W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych i społecznych transformacjach w Europie Wschodniej.

Piotr Rosołowski reżyser, scenarzysta, operator ur. 1977 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Piotr wspólnie z Elwirą Niewierą zrealizował trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne: "Efekt Domina" nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz DOK Leipzig, "Książę i Dybuk" uhonorowany Lwem za najlepszy dokument o kinie na 74 Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Syndrom Hamleta nagrodzony Grand Prix sekcji Semaine de la critique 75 Festiwalu Filmowego w Locarno. Piotr jest również autorem zdjęć wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffi, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki a także nagradzanego za zdjęcia przez American Cinematographer Magazine filmu dokumentalnego "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Film będzie reprezentowany na międzynarodowych festiwalach przez agencję KFF Sales&Promotion. Przypomnijmy, że w 2021 roku polskie filmy dokumentalne reprezentowane przez Agencję KFF Sales&Promotion były pokazane na 250 projekcjach podczas 150 międzynarodowych festiwali, z czego aż 230 stanowiły projekcje konkursowe. Filmy dokumentalne reprezentowane przez KFF zdobyły dzięki naszym działaniom na zagranicznych festiwalach w 2021 roku 30 nagród.