„FILM BALKONOWY” Z NAGRODĄ W IRLANDII

Rok od premiery, a dokument Pawła Łozińskiego wciąż jest doceniony przez jurorów międzynarodowych festiwali. Tym razem produkcja otrzymała Maysles Brother’s Award na Docs Ireland Festival of International Documentary Film w Irlandii.

Docs Ireland Festival of International Documentary Film to wciąż młody festiwal. Pierwsza edycja odbyła się zaledwie cztery lata temu, by kolejna przeżyła pandemiczną rzeczywistość. Tym razem wydarzenie odbyło się w regularnej formie na przełomie czerwca i lipca. Organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel stworzenia irlandzkiego święta dokumentu na którym będą prezentowane najciekawsze rodzime produkcje i te z całej reszty świata.

Jedną z nich był „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Film opuścił festiwal z Maysles Brother’s Award przyznawaną za najlepszy dokument obserwacyjny.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.