ZNAMY UCZESTNIKÓW DOC LAB POLAND 2021

Dwadzieścia jeden projektów zakwalifikowało się do 7. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Po dwóch sesjach warsztatowych wybrane projekty zostaną zaprezentowane międzynarodowej branży filmowej podczas KFF Industry w czerwcu.

Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach są nowe projekty reżyserowane m.in. przez Elizę Kubarską („Krok po kroku”), Piotra Bernasia („Niezauważalni”), Pawła Chorzępę („Ojciec i syn”), czy Mateja Bobrika („Pracownik gościnny”) oraz produkowane przez Macieja Kubickiego, producenta nagradzanego „Over the limit” czy Krzysztofa Kadłubowskiego, producenta docenionego na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu „Dziś, jutro… wczoraj”.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym i KFF Industry od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 60 filmów zdobywających laury na całym świecie (w sumie ok. 250 nagród). Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji), czy nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus. Uczestnicy programu rozwijają swoje projekty w ramach komponentu właściwego etapowi na którym jest ich projekt. Reżyserzy i producenci zakwalifikowani do komponentu Start pracują nad filmami w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś uczestnicy komponentu Go rozwijają filmy będące w fazie montażu. Projekty biorące udział w warsztatach będą mieli okazję zaprezentować się przed przedstawicielami branży filmowej podczas wydarzeń KFF Industry w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne.

W selekcji tegorocznych warsztatów znalazły się projekty uczestników innych programu rozwoju organizowanych przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Wśród filmów zakwalifikowanych do Doc Lab Start znalazł się rozwijany na Doc Development „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, na Doc Lab Go dostał się rozwijany w zeszłym roku na etapie wczesnych zdjęć dokument „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, w selekcji znalazły się też projekty produkowane przez producentów będących absolwentami programu Impakt: Ewy Hoffmann („Bać się mniej”), Joanny Ratajczak („Papa was a King of Kongo”) i Małgorzaty Wali („Wielicki”). Pierwsze warsztaty 7. edycji Doc Lab Poland odbędą się na początku kwietnia.

PROJEKTY DOC LAB START 2021

ARCTOWSKI
reżyseria: Katarzyna Dąbkowska
produkcja: Ewa Żukowska - Studio Żuk

BAĆ SIĘ MNIEJ
reżyseria: Edyta Sewruk
produkcja: Ewa Hoffmann - Eh! Ewa Hoffmann

CZŁOWIEK Z MARMURU
reżyseria: Szymon Kuriata
produkcja: Katarzyna Kuca, Aneta Zagórska - Film Kraków Sp. z o. o.

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE
reżyseria: Aga Borzym
produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska - Pinot Films

JEDWABNY SZLAK
reżyseria: Marcin Lesisz
produkcja: Marcin Lesisz, Mateusz Sajdak - Stowarzyszenie "Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio"

KROK PO KROKU
reżyseria: Eliza Kubarska, Michał Woroch
produkcja: Monika Braid - Braidmade Films

NAROWISTY DUCH

reżyseria i produkcja: Marcin Gęsiarz

NIEZAUWAŻALNI

reżyseria: Piotr Bernaś
produkcja: Aleksandra Szczęsna - Hasko Film

PAPA WAS A KING OF KONGO
reżyseria: Joanna Ratajczak
produkcja: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak - Telemark

„…PO 20 LATACH”
reżyseria: Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
produkcja: Krzysztof Kadłubowski - Studio Filmowe Plus Tv D.Kadłubowska, K.Kadłubowski

PODRÓŻ ABOU
reżyseria i produkcja: Gosia Juszczak

PRACOWNIK GOŚCINNY
reżyseria: Matej Bobrik
produkcja: Agnieszka Skalska - Koi Studio

SPÓŹNIENI KOCHANKOWIE
reżyseria: Anna Wowra, Lena Jabłońska
produkcja: Rafał Sakowski - Story Vehicle

WIELICKI
reżyseria: Dariusz Załuski
produkcja: Małgorzata Wala - Go Everest Studio

PROJEKTY DOC LAB GO 2021

ARTYŚCI
reżyseria i produkcja: Marcin Łobaczewski

INKA W SIECI
reżyseria: Piotr Bartos
produkcja: Bartek Bartos - MANIFIESTA

LEKARSTWO PUSTYNI
reżyseria: Rita Ciołek
produkcja: Rita Ciolek - Kazia Productions, LLC

LUDZIE, KTÓRYCH ZNAM
reżyseria: Zofia Pregowska
produkcja: Zofia Pregowska - Prego media

MOJA OZERNA
reżyseria: Karina Będkowska
produkcja: Monika Braid - Braidmade Films

NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE
reżyseria i produkcja: Anna Konik

OJCIEC I SYN
reżyseria: Paweł Chorzępa
 

produkcja: Joanna Dobrzańska – Bees Film House

Jednocześnie cały czas trwa nabór projektów na powiązany z Doc Lab Poland CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-production Market), który odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w ramach KFF Industry. Zgłoszenia można przysyłać do 21 marca 2021 roku za pośrednictwem formularza.

Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Informacja prasowa