"ŚCIANA CIENI" OD PIĄTKU W KINACH

Do kin wchodzi właśnie nowy film Elizy Kubarskiej. Dokument zdążył już zdobyć kilka nagród na międzynarodowych festiwalach.

Bohaterami dokumentu jest rodzina Szerpów. Nepalscy tragarze łamią tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób. 

To uniwersalna opowieść o zderzeniu dwóch kultur. Historia dzieje się we wschodnim Nepalu u podnóża himalajskiej góry, sięgającej niemal 8000 metrów Kumbhakarny. Nazwano ją tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Przez zachodnich alpinistów znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Według miejscowych wierzeń, jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren.

Zwiastun filmu jest dostępny tutaj.

Za dystrybucję odpowiada Millennium Docs Against Gravity, dokument będzie wyświetlany w polskich kinach od 28 lutego.