„MÓJ KRAJ TAKI PIĘKNY” WYGRYWA NA FEBIOFEST

Odwoływany i przenoszony, by ostatecznie zakończyć się wczoraj. Organizatorzy słowackiego Febiofest pewnie nie będą tej edycji wspominać z rozrzewnieniem, na szczęście inaczej będzie w przypadku Grzegorza Paprzyckiego, jego dokument został uhonorowany nagrodą międzynarodowego Jury.

International Film Festival Febiofest to ważna filmowa impreza odbywająca się od 1993 roku w stolicy Słowacji, Bratysławie. Początkowo festiwal miał się koncentrować na lokalnym rynku filmowym, ale z czasem zaczął otwierać się na międzynarodowe produkcje. Główną ideą przyświecającą organizatorom wydarzenia jest bycie swego rodzaju platformą prezentującą arthousowe kino z całego świata oraz promującą slowackie produkcje. Bardzo ważnym elementem programu obok konkursów są również wydarzenia branżowe Industry Days.

W tym roku w programie mogliśmy znaleźć dwa polskie dokumenty – „Hardą” Marcina Polara oraz zwycięski „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Poprzyckiego.

Ironiczny tytuł nagrodzonego dokumentu odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Zgodnie z początkowym napisem stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Reżyser zestawia ze sobą marsze, demonstracje i uliczne zamieszki, ale także wystąpienia organizacji antyfaszystowskich.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.