POLSKIE KINO DOKUMENTALNE NA FOCUS VISEGRAD PODCZAS FIPADOC WE FRANCJI

Polska kinematografia będzie jednym z gości specjalnych tegorocznego międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych FIPADOC, odbywającego się we francuskim Biarritz. Polskie filmy zobaczyć będzie można w konkursach i pokazach pozakonkursowych, a w sekcji FIPADOC Industry Days zaprezentuje się polska branża dokumentalna.

Obecność polskich filmów i filmowców na FIPADOC to część przygotowanego we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Polish Docs przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - Focus Visegrad, promującego kinematografię dokumentalną z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

W konkursach festiwalu znalazły się „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Międzynarodowy Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów), „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego i „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy (Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowych Dokumentów), a także „Opowieść o dwóch siostrach” Jakuba Prysaka i „Hide and Seak in Peaceful Valley” Macieja Białoruskiego (Konkurs Filmów Studenckich New Talents) - oba reprezentujące Szkołę Filmową w Łodzi. W pokazach specjalnych w ramach Visegrad Focus widzowie będą mieli okazję zobaczyć pełnometrażowe dokumenty - „Festiwal” Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity oraz „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske.

Oprócz szerokiego programu filmowego na kinematografii tego regionu skupią się także wydarzenia branżowe. W ramach FIPA DOC INDUSTRY DAYS odbędą się m.in. panele, prezentacje, sesje tematyczne, masterclassy,  ale także International Pitching Forum oraz Producers Meet Producers. Podczas pitchingu zaprezentowane zostaną dwa polskie projekty na etapie dewelopmentu - „Nieznana misja Harleya” Andrzeja Miękusa produkowana przez Filmicon oraz „Kandydaci śmierci” Macieja Cuske, produkowany przez Fundację Bydgoska Kronika Filmowa. W spotkaniach indywidualnych Producers meet Producers, mających na celu nawiązanie współpracy między Francją a krajami wyszehradzkimi, udział wezmą Anna Gawlita z Kijora Film z projektami „Wielki szef” Tomasza Wolskiego i „Biała królowa” Grzegorza Piekarskiego oraz Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska z Pinot Films reprezentująca projekty „Nina wychodzi za mąż” Andrzeja Szypulskiego i „Król Maciuś Pierwszy. Dokument dla dzieci” Jaśminy Wójcik.

Jaśmina Wójcik i Tomasz Wolski będą także gośćmi sesji tematycznych poświęconych filmom historycznym, realizowanym z archiwaliów oraz dokumentom kreacyjnym, hybrydowym, gdzie opowiedzą o pracy m.in. nad „Zwyczajnym krajem” i „Symfonią fabryki Ursus”. Przedstawiciele polskiej branży dokumentalnej będą też opowiadać o mapie festiwali i wydarzeń branżowych dla dokumentalistów w Polsce (o tym opowie Katarzyna Wilk, szefowa KFF Industry i Polish Docs, podczas panelu „Panorama festiwali i targów w Centralnej Europie”), o możliwościach koprodukcji z Polską (swoimi doświadczeniami podzieli się Maciej Kubicki z Telemarka podczas round table „Jak koprodukować z krajami wyszehradzkimi”) oraz o współpracy z nadawcami telewizyjnymi (czego się będzie można dowiedzieć od Magdaleny Borowskiej z TVP i Anny Różalskiej z Canal+ Polska).

Katalog z pełną informacją o polskiej obecności na FIPADOC można pobrać tutaj.

FIPADOC Industry Days odbędą się od 18 do 22 stycznia. Pokazy filmów festiwalowych, które zaplanowane są jako pokazy stacjonarne w kinach, w ostatniej chwili ze względu na Covid 19 zostały przełożone. O nowej dacie organizatorzy poinformują wkrótce.

Polska część Focus Visagrad jest organizowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polska delegacja jest organizowana w ramach projektu Polish Docs Pro.

Projekt Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.