„JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ” Z WYRÓŻNIENIEM NA NOWOZELANDZKIM FESTIWALU

Dokument Pawła Wysoczańskiego otrzymał specjalne wyróżnienie jury podczas Doc Edge International Documentary Film Festival w Nowej Zelandii. Film doceniono za jego „piękną kompozycję i wyjątkowe osobiste zaangażowanie”.

Doc Edge International Documentary Film Festival to odbywający się w Nowej Zelandii festiwal, na którym prezentowane są krótkie i długie dokumenty. Organizatorzy stawiają na jakość filmów, zależy im też na różnorodności i tematach inspirujących do społecznych przemian. Festiwal kwalifikuje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tegoroczna edycja odbywała się online.

Akcja wyróżnionego dokumentu  „Jutro czeka nas długi dzień” rozgrywa się w Jeevodaya. To w tym mieście znajduje się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki. W otoczeniu ludzi lekkomyślnych doktor Helena wydaje się być jedyną osobą, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.