RUSZA NABÓR NA PROGRAMY: DOC DEVELOPMENT i IMPAKT

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejne edycje programów warsztatowych. Do 4.09.2020 roku można zgłaszać się na: DOC DEVELOPMENT - skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju, IMPAKT - intensywne warsztaty dla producentów z projektami filmu fabularnego lub dokumentalnego.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla 12 reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami: dokumentalistką Lidią Dudą oraz operatorem i reżyserem Wojciechem Staroniem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest przede wszystkim do twórców posiadających już doświadczenie, ale też debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów.

W filmie dokumentalnym niezwykle ważny jest okres wstępny, kiedy pomysł dopiero się kształtuje, a wszystkie drogi rozwoju są jeszcze otwarte. Łatwo wtedy popełnić błędy, które zaważą na całym filmie. To jest czas, kiedy musimy zastanowić się, jak dobrać bohaterów, jak z nimi rozmawiać, czy i jakich materiałów archiwalnych używać, etc. Nic nie zastąpi w tym momencie otwartej dyskusji w przyjaznym gronie i konfrontacji swoich pomysłów z doświadczonymi konsultantami.
Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT, producent

DOC DEVELOPMENT potrwa od września do grudnia 2020 roku. W tym czasie odbędą się cztery intensywne sesje, po których uczestnicy będą mieli okazję przedstawić swoje projekty przed polskimi producentami. Oprócz Lidii Dudy i Wojciecha Staronia, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka trailerów Małgorzata Świderska i dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2019 roku. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”, uznany operator i reżyser Paweł Dyllus, Paweł Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności”, czy Filip Drzewiecki - reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi. Program zebrał wśród uczestników świetne opinie:

Podczas programu DOC DEVELOPMENT miałam nie tylko okazję skonsultować swój raczkujący wtedy pomysł z ekspertami filmu dokumentalnego, ale też poznać projekty innych filmowców na podobnym etapie. Przez kilka intensywnych sesji stworzyliśmy wspaniałą społeczność, która się wzajemnie inspiruje. DOC DEVELOPMENT to prawdziwa grupa wsparcia dla początkujących dokumentalistów! Gorąco polecam!
Aleksandra Maciejczyk

Udział w DOC DEVELOPMENT był doświadczeniem bardzo rozwojowym dla mnie osobiście i dla mojego projektu. Pod czułym okiem organizatorów i doświadczonych dokumentalistów, w świetnej atmosferze, mogliśmy rozwijać swoje pomysły, a wsparcie jakie otrzymaliśmy pomogło naszym projektom wypłynąć na szersze wody.
Karina Będkowska

Dzięki DOC DEVELOPMENT udało się skonfrontować mój pomysł na film z opinią ludzi z branży, z przeróżnych środowisk. […] Wszyscy mówią o moim projekcie, kochają go i chcą mu pomóc, nawet jeśli oznacza to czasem ostrą krytykę. Tu dostaje się pozytywny feedback i naprawdę bardzo dobre porady od tutorów i uczestników.
Paweł Wyszomirski

Nie ma nic piękniejszego niż otoczenie się w procesie twórczym ludźmi kompetentnymi, kreatywnymi i czułymi zarazem. Udział w DOC DEVELOPMENT zapewnił mi nie tylko możliwość konsultacji projektu z merytorycznymi ekspertami, fantastyczną atmosferę czy dyscyplinę pracy. Pozwolił mi także spojrzeć na projekt oczami tych którzy kochają film i którym dobre kino nie jest obojętne.
Urszula Morga

Koszt udziału w programie to 600 zł+VAT. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.09.2020 roku o godz. 23.59, zaś opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł. _________________________________________________________

IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym.

Za twórcami muszą stać efektywni producenci, potrafiący połączyć sztukę z podejściem biznesowym: wypracować wspólną wizję filmu, zdobyć środki na jego realizację i wprowadzić go na rynek. IMPAKT umożliwia przejście tej drogi wspólnie, w bezpiecznej, inspirującej przestrzeni, gdzie nie ma niewłaściwych pytań, odpowiedzi zawsze są szczere, a krytyka konstruktywna. Chcemy w czasie tych warsztatów dodać młodym producentom skrzydeł i dać im do rąk przydatne narzędzia: przygotowany pitching, plan finansowy oraz strategię finansowania i komunikacji. W wyniku programu projekty mają być też wyposażone w konkretne akcesoria: synopsis, logline, czy prezentację wizualną.
Katarzyna Ślesicka, dyrektorka IMPAKT-u oraz producentka

Program odbędzie się w okresie wrzesień 2020 - styczeń 2021. Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

W programie weźmie udział 12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych.

IMPAKT to kompleksowy program rozwoju zawodowego producenta filmowego. Przeprowadzi przez meandry pracy nad scenariuszem, aspekty finansowe, prawne, marketing a nawet psychologię. Prowadzony przez specjalistów z różnych dziedzin filmowych o ugruntowanej renomie. Program przydatny dla fabularzystów, dokumentalistów, producentów początkujących i dla tych z większym doświadczeniem.
Kamil Skałkowski

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 4.09.2020 roku, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

____________________________________________________________

W związku z pandemią koronawirusa zarówno IMPAKT jak i DOC DEVELOPMENT mogą być realizowane w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie.

Organizatorem obu warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej wiadomości na:

www.docdevelopment.pl
www.fundfilm.pl/pl/impakt

Informacja prasowa